Újra támad a pestis?

Az európai államok közegészségügyi intézményeit esetleg egy nagy veszedelem fogja próbára tenni: a pestis, ez a rettentő betegség, mely még a koleránál is pusztitóbb, s mely régibb korszakokban világrészünk lakosságának nagy részét ismételve elpusztitotta. A nyolczvanas évek elején Oroszország felől készült betörni Európába s a Volga melletti Vetljanka környékén pusztitott.

Akkor szerencsére sikerült a fertőzött vidék szigoru elzárásával távol tartani. De azóta is többször mutatkozott egyes kikötővárosokban, de mindig sikerült hamar elnyomni. Több év óta erősen dühöng Kelet-Indiában s innét az angol katonaság behurczolta Dél-Afrikába. Elterjedt továbbá Khinába, Dél-Amerikába, sőt Ausztráliába is.

A jelenkor nagy közlekedési fejlettsége úgy látszik előmozditja e betegség terjedését is. Marseille kikötőjében egy Indiából érkező hajón több pestis-eset fordult elő a fűtőszemélyzet közt. Bennünket közelebbről érdekel, hogy a pestis úgy látszik állandóbban üti fel tanyáját keleti szomszédságunkban, Konstantinápolyban. Czélszerű rendeletekben most már nincs ugyan hiány Konstantinápolyban, de hogy ezek végrehajtása milyen lesz, az más kérdés. Főfontosságú, hogy kormányunk megtegye a kellő intézkedéseket a betegség behurczolása ellen.