Az uj háboru szele

A balkán szövetségesek készülő háboruja, melyet egymás ellenében akarja megvivni, még mindig kitörőfélben van, sőt mintha ép most állanának a döntő fordulat előtt.

A szerb kormány lemondott, mert Pasics miniszterelnök ellentétbe került minisztertársainak többségével. Állítólag maga a trónörökös igen éles szavakkal követelte a miniszterelnök lemondását. Valósággal szükséges-e a szerb kormányváltoztatás vagy csak arra való, hogy a világ előtt tüntessenek azzal, hogy mily nagy a harczi készség Szerbiában, - ezt a kérdést egyelőre bajos eldönteni. Ha csakugyan nézeteltérés volt a szerb kabinetben a háboru miatt, akkor Pasics helyének betöltésekor fogjuk majd megtudni, hogy a békés vagy háborus irány kerekedett-e fölül Belgrádban? Az eddigi jelek azonban nem nagyon kedvezőek a békés irányra nézve.

Nagy fontosságu jelenség, hogy Oroszország már nem pártolja oly nyilvánvalóan a szerbeket, mint eddig. A belgrádi orosz követ, Hartvig, egy pétervári lapban kijelenti, hogy az Adria partjától való visszavonulás fejében sohasem igértek Szerbiának kárpótlást Maczedóniában. Az a javaslat azonban, a melynek alapján Oroszország békét akar teremteni Bulgária és Szerbia között, a szerbekre nézve mégis kedvezőbb, mint a bolgárokra nézve, ha nem is teljesíti a szerbek összes kivánságait.

Az a terv, hogy a négy balkáni állam miniszterelnöke Pétervárott konferencziára gyűljön össze, már meghiusultnak tekinthető. A bolgárok nem akarnak elmenni a konferencziára, mert eredményt most már nem várnak tőle, másrészt eredményt most már nem várnak tőle, másrészt az ily konferencziák ősidők óta nagyon hosszadalmasak, a bolgárok pedig nem akarják még hetekig függőben tartani az elintézetlen kérdéseket.

Érdekes, hogy a balkáni háboru vagy béke kérdéséről mennyire eltérők a vélemények Berlinben és Londonban. A németek egészen optimisták, mig az angolok fölötte válságosnak látják a helyzetet. Oroszország még mindig reményli a békés kibontakozás lehetőségét, a mi azonban aligha hiú ábrándnak nem fog bizonyulni, mert Belgrádban biztosra veszik, hogy Bulgária rövidesen ultimátumot intéz Szerbiához. A görögök is teljes erővel készülnek arra, hogy Szerbiával szövetségben leszámoljanak a bolgárokkal. Junius 24-ét valamennyi balkáni fővárosban válságosnak tartják.