Egy cseh katonatiszt hősködése

A tiroli Brunek falucskának lakosságát, mint Innsbrukkból jelentik nekünk, nagy izgalomban tartja egy katonai affér, a mely sokban hasonlatos a zeberni botrányhoz. A község uri társaságnak néhány tagja a vendéglőben szórakozott s köztük volt Dittmann Alfréd lovag, a 36. gyalogezred cseh származásu kapitánya.

Mikor a vendéglőt éjszaka bezárták, a társaság egyik tagja, Meyer Pál, meghivta a társaságot apjának pinczéjébe, a hol folytatták a mulatságot. A kapitány a pinczéből nemsokára távozni akart, de a társaság visszatartotta, a mi annyira fölizgatta Dittmant, hogy kirántotta kardját, megfenyegette a társaságot s eltávozott a mulatság helyéről. A mulatozók követték a kapitányt, a ki a kaszárnya közelében őrjáratot küldött utánuk, a mely a társaságot a kaszárnyába kisérte, a hol a kapitány valamennyiöket letartóztatta.

A kapitány és a katonák beszorították a polgármestereket a kaszárnya folyosójára, a hol nagyszámu katonaság volt, a kiken látszott, hogy most alarmirozták őket. A kijáratot két katona állta el. A folyosón egész különös jelentet játszódott le.

A kapitány cseh nyelven támadásra szólította föl a katonákat és erre több katona, a ki előbb is különböző tárgyakkal dobálta meg a polgármestereket, rájuk rontott és bántalmazni kezdte őket, úgy, hogy többet közülök megsebesítettek. Egy tartalékos tiszt kérte, hogy bocsássák el a kaszárnyából és becsületszavát adta, hogy egyszerű fölszólításra bármikor visszatér. A kapitány azonban rákiáltott:

- Önnek nincs becsületszava! Ti tiroliak mind czudarok vagytok!

Másfél óráig tartották fogva a társaságot és mikor végre elbocsátották a megkinzott polgármestereket, egy szemközt jövő szakaszvezetőtől meg akarták kérdezni a szolgálattevő tiszt nevét. A szakaszvezető azonban megragadta mellén az egyik kérdezősködőt, azután igazoltatta az egész társaságot.

Az esetről azonnal jelentést tettek a hadtestparancsnokságnál. Dittmann kapitányt a bózeni hadosztályparancsnokság rendeletére az innsbrukki helyőrségi kórházba vitték és megindították ellene a vizsgálatot. A vizsgálat vezetésére egy hadbirót küldtek ki Brunekbe.