Blokád Oroszország ellen

A központi hatalmak Nagy-Britanniát nem tudták igazán „megbüntetni” az antant németellenes tengeri blokádja miatt – de Oroszországot igen. A hatalmas államot szinte minden oldalról tengerek veszik körül. Csakhogy az északi tengerek az év jelentős részében befagynak, és nincs is közlekedési kapcsolatuk a fronttal és a fejlettebb orosz területekkel.

A Balti-tenger és a Fekete-tenger viszont – ahol az orosz tengeri forgalom zöme normális esetben zajlik – a szűk tengerszorosok miatt elzárható, blokádolható. A Balti-tenger szorosait (Kattegat, Skaggerak, Sund) a németek, a Fekete-tengerről kivezető Boszporusz és Dardanellák tengerszorosokat pedig a törökök zárták le.

Az oroszok számára Vlagyivosztok és Murmanszk használata kínálkozott. Csakhogy Vlagyivosztok esetében hatalmas (az egész Csendes-óceánon átívelő) tengeri szállítás után nem kevésbé jelentős vasúti szállításra volt még szükség a hosszú és kis átbocsátó képességű transzszibériai vasútvonalon.

Murmanszk fagymentes kikötőjéből csak nem régen, hevenyészve építettek vasútvonalat Szentpétervárra, így az újra és újra javításra szorult, és teljesen csak 1917-re készült el. Így Oroszország elzárása szövetségeseitől csaknem teljessé vált. Pedig a nyugati hatalmak fegyvert és hadianyagot, az oroszok gabonát és katonát szállíthattak volna szövetségesüknek.

Az orosz blokád hatékony fegyvernek bizonyult Németország számára a keleti ellenfél meggyengítésére.