Pacifisták Magyarországon (1914-1915)

Amennyire sajátossága az első világháborúnak a kezdeti háborús lelkesedés, épp annyira jellemzője a későbbi békemozgalom. Magyarországon a centrista szociáldemokrata párt és lapja, a Népszava, kezdetben csatlakozott a nacionalista, háborúpárti kórushoz, de legelsők között ébredt fel, és módosította álláspontját. (Tegyük hozzá: a lap hamarabb, a pártvezetés jóval később).

A Népszava már 1914. októberében az orosz katona emberségéről írt. A mértéktartóbb, a háborút megkérdőjelező hang a polgári radikális és a katolikus sajtóban is megjelent. A békevágy csak lassan, fokozatosan nyer majd teret a magyarországi politikai életben. Amíg orosz csapatok állomásoztak a Monarchia területén, a harcoknak volt bizonyos honvédő jellege.

A gorlicei áttörés és Szerbia leverése után állt elő új helyzet. A pacifista mozgalom 1915. második felében erősödött meg. Pacifista politikát a szociáldemokrata pártvezetés legálisan még ekkor sem vállalhatott. A társadalom békevágya tovább lappangott, és egy-egy sztrájkban, cenzúrázott újságcikkben (ezt a lapokban fehéren maradt hasábok jelezték), versben jelent meg.