Tankok és repülők a Somme-nál

1916-ban, a Somme folyónál kibontakozó offenzívában alkalmazták először a tankokat. Az 59 tankot a legnagyobb titokban szállították át a Csatornán. Tízet műszaki hibák miatt nem indítottak el, így összesen 49 darab vett részt az első támadásban. Szeptember 15-én vetették be őket.

A harckocsikat nem egy tömegben alkalmazták, hanem 2-3 tankból álló kis egységeket osztottak szét tizenöt kilométeres frontszakaszon. Közülük 17 műszaki hiba miatt menet közben lerobbant, így ténylegesen 32 harcolt. A tankok megjelenése pánikot és rettegést keltett a németekben.

Pszichológiai hatása talán nagyobb volt, mint a katonai. Ez utóbbi abban állt, hogy a géppuskagolyók ellen védett, ágyúval és géppuskákkal felszerelt harckocsi leküzdhette a német géppuska-állásokat. A tankok bevetése az adott frontszakaszon sikeres volt, de a somme-i csata egészén nem változtatott.

A Somme-nál az eddigihez képest nagyobb számban alkalmaztak repülőgépeket is. Nem csak felderítést végeztek, de bombázták is a német ipartelepeket a Ruhr- és a Saar-vidéken. A légi fölény is az antant oldalán állt.

A tankok és repülőgépek nagy tömegű bevetése talán megfordíthatja azt a helyzetet, amelyben a mindenkori védekező fél van előnyben. De mikorra hoz ez valódi eredményt?