Területcsere Oroszországgal?

Területcsere Oroszországgal?

A Monarchia 1917. eleji béketervezésének fontos pillére volt az Oroszországgal való kiegyezés. Még a „három császár szövetsége” helyreállítása is felvetődött. (1873 és 1878 között Németország, Oroszország és az Osztrák-Magyar Monarchia szövetséges kapcsolatban állt egymással.

A jó viszonyt az rontotta meg, hogy szövetségesei cserben hagyták Oroszországot a berlini kongresszuson – 1878-ban – ahol a Balkán újjárendezésének kérdése volt napirenden az orosz-török háborúban aratott orosz győzelem után).

A tervezés során felvetődött, hogyan lehetne közelíteni a két soknemzetiségű birodalom helyzetét a nemzeti elvhez. Lengyelország valamilyen mértékű egyesítése és függetlensége a világháború alatt általánosan elfogadott elképzelésnek számított.

Az 1917. januári közös minisztertanácson az az elképzelés vetődött fel, hogy a Monarchia átadhatná Oroszországnak ukrán lakosságú területeit, ha cserébe megkapná a lengyel lakosságú orosz területeket. Így a lengyel egység Habsburg, az ukrán egység orosz fennhatóság alatt valósulhatna meg. Végül is a tervet, a németek nyilvánvaló ellenkezése miatt, mint irreálist, levették a napirendről