Kaukázus: világháború és forradalom

A Kaukázus és a Kaukázusontúl kiszakad a szentpétervári kormányzat ellenőrzése alól. A terület egy része 1918 elejétől török és német megszállás alatt áll. Áprilisban Tbilisziben a szejm nevű népképviseleti szerv kikiáltja a térség önállóságát és föderatív berendezkedését.

Az államszövetség azonban rövid életű marad. Bakuban kommün alakul – 3 hónap múltán leverik. Miután a kaukázusontúli szejm feloszlatja önmagát, megalakul a mensevik vezetésű, független Grúzia (három évig áll majd fenn) valamint Örményország, ahol nacionalisták (dasnakok), és Azerbajdzsán, ahol iszlám demokraták (muszavatisták) alakítanak kormányt.

Rövidesen Grúzia és Örményország békére kényszerül a központi hatalmakkal, elismerve a török és német megszállást. A kommün bukása után Bakuba is török csapatok vonulnak be – a helyi brit kontingens elmenekül. Brit csapatok menekülés közben 27 bakui bolsevik komisszárt kivégeznek.

A Kaukázus és vidékének felettébb bizonytalan, gyorsan változó, kaotikus helyzete – mint cseppben a tenger – mutatja a Breszt-Litovszk utáni ex-Oroszország zűrzavaros állapotát.