A pusztaszeri példa

Pallavicini Sándor őrgróf, a mindszent-algyői hitbizományi uradalom tulajdonosa, tudvalevően öt izben látta vendégül Nikolajevits Miklós nagyherczeget pusztaszeri vadászkastélyában. A pusztaszeri magyarok már ismerték a Góliát nagyherczeget, a ki a legsoványabb és leghosszabb emberek egyike. Nem is féltek tőle, a mikor a háború kitört és nevetgélve emlegették, hogy majd ellátják a dolgát. No hát el is látták amugy Istenigazából. De a muszkaverők között ott volt a pusztaszeri vendéglátó házigazda is a két fiával.

Pallavicini őrgróf ugyanis, bár sok ezüst hajszál borítja fejét, a királyi szóra nem maradt nyugton, hanem önként jelentkezett. Az őrgróf felesége, született Széchenyi grófnő, egyszeribe három legkedveltebbjét bocsátotta el a harczmezőre, férjét és két deli fiát, Károly és Sándor őrgrófokat. A legfőbb hadur most mind a három őrgrófot kitüntette, a kik a háború első napjától mindig a legnagyobb veszedelemben vannak.

Pallavicini Sándor őrgróf a III. osztályu katonai érdemkeresztet a hadiékítménnyel, Károly őrgróf ugyanezt, Sándor őrgróf pedig a bronz vitézségi érmet, majd a szignum laudiszt kapta meg. az őrgróf és felesége, a kik a közel multban 25,000 koronát adományoztak katonai jótékony czélokra, ujabban ötezer koronát küldtek Cicatricis Lajos dr. szegedi főispánnak különböző hadi jótékony mozgalmak czéljára.

Ezenkívül az őrgróf és felesége a háború tartama alatt élvezett összes katonai illetményeket, melyek az őrgróf katonai rangja után joggal illetik meg, a fegyveres erő özvegyei és árvaalapja javára juttatják.