Az ózon

Mi az az ózon? Az ózon műszakilag szabatos megjelölése: gázalaku háromatomu alakulása a közönséges oxigénnek, amely bizonyos fizikai és kémiai eljárások során keletkezik, s ellentétben a közönséges oxigénnel, igen sokáig tartó hatékonysággal bir.

A nagy magasságokban, erdők fölött, a tengeren, a természetben szabadon fordul elő, míg a városok levegőjében még nyomokban sem mutatható ki. A természetben a zivatarok után és alatt, a nagy erősségü villamos kisülések következtében keletkezik, mesterségesen a kémia segélyével elektrokémikus uton állitják elő, s igy szolgál az emberiségre jótékony erejével üdvös hatással. A nép is tudja, hogy a vihar tisztitóan hat a levegőre, de nem tudja, miért. Hát egyszerüen azért, mert a port leveri, a levegőt átfrissiti és megteliti ózonnal.

Ha tehát a természet igy tisztitja a levegőt, az emberek is igy frissitik föl a városok megfertőzött s igen kis oxigént tartalmazó levegőjét. A modern egészségügyi berendezések között szerepel az ózonizáló szerkezet, amilyet ime képünk is bemutat, ez nem más, mint egy telep, amelynek cellái tele vannak cseppfolyós ózonnal, s onnan elektromos áram segélyével szabályozott uton és módon a levegőbe jutnak. Az itt látható telep a berlini Német Bank pincéjében van elhelyezve, s onnan terjeszti a frissitett, javitott levegőt szét az egész épületbe, szolgálván a bank alkalmazottai egészségének.