1920 | Április

Jean Bouin utóda

(A "Cross Country National" Windsorban. – A francia Guillemot legyőzte az angol futókat.)

Nagy győzelmet ünnepelt a francia atlétika. Legjobb hosszútávfutója, a még csak 21 éves Guillemot, Anglia leghíresebb mezei futóversenyén, a Cross Country Nationalban, amelynek színhelye a Windsori királyi park volt, legyőzte a legjobb angol futókat. Guillemot ezzel a diadalával a Verdun ostrománál elesett Jean Bouin örökébe lépett.

A Cross Country Natonalt 1877-ben futották először s ma már úgy tekintik, mint a mezei futás világbajnokságát. Francia futók csak kétszer álltak benne a starthoz. Akkor is a 33, illetve a 9-ik helyen végeztek. Bouin sohasem versenyzett angol földön. Ellenben egyszer megnyerte Párisban a "Nemzetek mezei futóversenyét."

Először tűnik fel tehát a hosszú győzelmi listában francia név. Guillemot meg sokat fog hallani magáról. Megnyerte a Lemonier-díjat, győztese lett Páris mezei futóbajnokságának, szóval olyan ragyogó rohammal kezdte meg a karrierjét, amilyennel még Bouin sem dicsekedhetett. Az alakja teljesen elüt a stockholmi 5000 méteres verseny héroszától. Bouin izmos derekú, robosztus atléta volt. Guillemot mindössze 161 cm magas és majdnem légiesen karcsú.

Angliában kínos meglepetést keltett Guillemot győzelme, mert nem hittek a kivételes tehetségében. A "Sporting Life" prófétai hangon megírta, hogy a francia futók sohasem tudták megszorítani, de az angol futók alkalmat adnak majd Guillemotnak, hogy megmutassa, mi lakik benne.

A jóslat nem vált be, mert nem került küzdelemre sem a sor. Guillemot start után azonnal az élre tört és végig vezetve 300 méterrel győzött. Az angol futók csak messze mögötte vívtak elkeseredett harcot a helyezésért.

A verseny részletes eredménye ez volt
:
1. Guillemot (Franciaország) 1 ó. 1 p. 9.8 mp. (16.2 km távolság) 2. Elibbon (Anglia) 1 ó. 1 p. 57.4 mp. 3. Vose (Anglia) 1 ó. 2 p. 11 mp. 4. Wilson (Skótország) 1 ó. 2 p. 43 mp. 5. Blewitt (Anglia) 1 ó. 2 p. 50 mp. 6. Freman (Anglia) 1 ó 2 p 54 mp.

Russel, a díj angol védője, a 12-ik lett.