Sziasztok!
Ismét itt vok! Látom megszületett ez a topic is.
A kérdés igen egyszerű, és a szerkesztő-gárdát érinti. Egy kicsit előretekintve, a hátra lévő XX. százados munkátokra. (szép kicsavart mondtat)

Nagyon zsúfolt egy korszak volt. Véleményem szerint, csoda, hogy túléltük. Mármint mi emberek.
Elkerekeztünk a kezdetleges Otto-motor hajtotta Csonka motortriciklin a napenergiát felhasználó járművekig. Volt olyan szerencsés is, aki tanúja lehetett 1903-ban az Aspirin picara dobásának és jópár évre rá olvashatott Dolly-ról is.
Mielőtt a mennybe meneszteném e kort, elmondanám, hogy egy kicsit sem vagyok büszke rá. Én a múlt század, 4. negyedében születtem, és az elég is amennyit benne éltem. Valós élettapasztalatom nincs a teljes korszakról. (De ennek örülök is.) Ha jobban meg szeretném ismerni ezt a századot, akkor a legegyszerűbb, (így itt a digitális-kor hajnalán,) hogyha kilkkelgetek. Kényelmesen otthon hátradőlve olvasgathatok. Ha ezt egy könyvtárban kellene tennem, valószínűleg nem tennem. Minden elismerésem a szerkesztőké!
Ennyi azt hiszem elég volt a fényeséből, nehogy elbízzátok magatokat! Egy dologra felkaptam a fejem és nem is nagyon értek vele egyet. (Egyenlőre, de lehet, hogy meggyőztök)
Szabó Zoltán főszerkesztő úr a köszöntőjében ezt írta:
"Alapvető dolgunknak tehát az ábrázolást tartjuk, a minősítést, morális értékítéletek alkotását teljes mértékben az olvasó jogának tekintjük."
Véleményem szerint, egy ilyen sokszínű világban mint az előző század volt, igencsak rendet kell tenni az olvasók fejében. Nem csak történelemben jártas emberek olvassák a újságotokat. Vannak olyanok is akik csak most ismerkednek a múlttal. A tényszerűség nagyon jó dolog, de vegyünk egy példát. 56. Szüleim vidékiek voltak távol a fővárostól. (Most is azok). Sokáig szerintük 56 nem volt akkora „durranás". Szinte semmi sem történt. Nővéremnek az iskolában megemlítették, hogy ellenforradalom volt. Én a 90-es években érettségiztem. Említettek valamit a tanárok, de a lényeg hogy ez a tétel a tételsorban csak elméletben volt benne. Fizikailag kihúzni nem lehetett Mi akkor ennek baromira örültünk.

Én pár éve beleástam magam témába, hogy jobban megismerjem, hogy egyáltalán megtudjam, mi is volt akkor. De ezt meg fogja e tenni egy diák is aki csak olvasgatni akar?
Lesz e fogalomtárban korszakokat bemutató rész is? Hiszen hatalom van a kezetekben. Az írás és a közlés hatalma. Nem vezetitek e tévútra azokat az olvasókat, akik nem annyira jártasak a XX. század bolyongós korszakában, ha csak, az akkor leírtakat közlitek? A sajtót gyakran a hatalom irányította és formálta a maga kénye kedve szerint. Ha az olvasót megfosszátok a jelenlegi objektívnak mondott történelmi tényekről és csak az adott korszak leírt anyagára hivatkoztok, akkor nem féltek, hogy ti is kicsit beleestek abba a hibába amiben a magyar sajtó került a 40-es évektől (és talán még mindig benne is van)?
A morális megítélés tényleg maradhat az olvasónak. De úgy gondolom, hogy a teljes „tisztán látás érdekében" lehetne nyitni egy olyan rovatot is, ami az olvasott cikkel párhuzamosan futva egy időegyenesre helyezve, dióhéjban összefoglalja, hogy akkor történelmileg, hogyan állt Magyarország, a Világ és a kettőjük kapcsolata.
-R@