Dtum
Login with Facebookk
1903 | Március

Kis gazda rovat

A stráf-fa leoldása

A stráf-fa miatt tudvalevőleg többször van az istállóban baj.
Mikor a ló légycsipés vagy egyéb ok miatt nyugtalan, gyakran belehág a stráf-fába s ha ilyenkor hirtelen nem sikerűl kiszabadítani, a megijedt ló el kezd össze-vissza rugdosni s könnyen kárt tehet magában vagy a szomszédjában.

Ennek elkerülésére való az az ügyes készülék, melyet egy német gazda talált fel s mely a mellékelt ábrán látható.
Ennek segélyével a stráf-fát egy pillanat alatt le lehet oldani. Ugyanis egy kis emeltyű van a stráf-fát tartó lánczon, embermagasságban s ez emeltyű két karját d-nél egy vasgyűrű tartja össze. Már most ha hirtelen le kell oldani a stráf-fát, akkor b-nél és c-nél összenyomjuk az emeltyű két karját, mire a d) tartógyűrű leesik s a stráf-fát rögtön le lehet venni. Az egész oly egyszerű, hogy bárki is könnyen megcsinálhatja.


A szalonna keménysége 

Hogy a szalonna kemény legyen-e vagy lágy, arra főképen két körülmény gyakorol befolyást; hogy hogyan hizlalunk és mivel hizlalunk.
Ha fiatal sertéseket túlgyorsan hizlalunk, úgy azok szalonnája mindig lágyabb lesz, mint a lassan, fokozatosan hizlaltaké.

A takarmányok közül a legjobb, legkeményebb szalonnát a zab, borsó és árpa adják, akár szárazon, akár beáztatva etetjük azokat. Már a kukoriczával etetett sertések szalonnája lágyabb. A répa, burgonya, tök és csicsóka etetése nem rontja a szalonna minőségét.

A lágy szalonna igen könnyen megolvad és hamar romlik, s nyersen való fogyasztásra is kevésbé jó, mint a kemény.
A sertésfajtól is függ a szalonna keménysége, így pl. a szalontai fajta sertésnek – mely különben már majdnem teljesen kipusztult – rendkívül kemény és igen jó izű szalonnája van.

Válasz a 31. számú kérdésre

Az újszülött csikóknál nem ritkaság, hogy bélsárrekedésben szenvednek, a mit arról vehetünk észre, hogy a kis állat sokszor a hasa felé tekinget, nyugtalan, gyakran hentereg és erölködik. Ha aztán e bajon nem segitünk, a folytonos erőlködés következtében könnyen beáll a köldöksérv. Segíteni pedig a bajon úgy lehet, ha a csikónak három evőkanál tiszta faolajat egyszerre beadunk, vagy pedig kevés olajjal kevert kamillateát fecskendezünk végbelébe. 

 

 

Válasz a 33. számú kérdésre 

A bögöly-álczáktól egyszerűen úgy lehet megszabaditani a szarvasmarhát, ha a daganatokat a bennök levő álczákkal és az azokat körülvevő genynyel együtt kinyomjuk, a mi elég könnyen sikerül. A sebeket aztán valami fertőtlenítő oldattal kimossuk, nevezetesen 2%-os kreolin, vagy karbololdattal. A kinyomott bögölyálczákat pedig meg kell égetni.
L. M.

<<
<
1
2
>
>>
Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98