1940 | Július

Arne Borg-szerű új magyar rekordot állított fel Tátos az 1500 méteres úszásban

Wannie András dr. úszókapitány összeállította a németek elleni magyar úszóválogatottat

Az Újpesti Torna Egyesület szombaton és vasárnap nagyszabású viadalt rendezett z újpesti uszodában. Szombaton is pompás küzdelmek voltak és elég jó eredményeket értek el a versenyzők, annak ellenére, hogy a szél felkorbácsolta az uszoda vizét.

Vasárnap ragyogó napsütésben tartották meg a viadalt. Először Horváth (MAC) 41.8 mp idő alatt megnyerte az 50 m gyerek mellúszást. Utána került sorra Budapest 1500 méteres úszóbajnoksága.

Mindenki nagy küzdelmet várt Tátos és Gróf között. Meglepetésszerűen Tátos állandóan vezetett, előnyét növelte és az utolsó100 méteren olyan finist vágott ki, hogy az új magyar rekord nem maradhatott el. A régi rekord 20 p 02.2 mp. Tátos új rekordja 19 p 55 mp.

Tátos az első magyar versenyző, aki 20 percen alul úszta végig a távot. Másodiknak Gróf (UTE) érkezett be, ideje 20 p. 16.6 mp. Harmadik Vörös (MUE) 21 p 08 mp. Tátos az 500 métert 5 p 03.8 mp. az 1000 métert 13 perc 12 mp idő alatt úszta meg. A verseny végén a közönség meleg ünneplésben részesítette az Arne Borg-szerű magyar távúszót.

Meglepetésszerűen nagy küzdelem fejlődött ki Angyal és Fábián között a 200 m-es mellúszóbajnokságban. A bajnokságot végül Angyal (UTE) nyerte meg 2 p 54.6 mp. idővel. Fábián ideje 2 p. 54.8 mp.

A 100 m. gyorsúszás Budapest bajnokságában Eleméry (MAC) jobb benyúlással szerezte meg a bajnokságot Végházyval (BBTE) szemben. Mindketten 1 p. 01.8 mp. időt értek el. Harmadiknak úszott be Körősy (UTE) 1 p. 02 mp.-el. Igen szép küzdelem volt!

A 400 méteres budapesti hölgyúszó bajnokságnak Ács Ilona (MAC) a győztese. Idő: 6 p. 02.2 mp. Vámos Adél (FTC) versenyen kívül indult és 6 p. 05 mp. idővel a második helyre került. A Lovász-Novák versengésből ismét Lovász Gitta került ki győztesen.

Lovász 1 p. 26.6 mp. idővel megnyerte Budapest 100 méteres hölgy hátúszó bajnokságát. Novák Ilona (MUE) ideje 1 p. 27 mp.

A 4x100 méteres gyorsúszó stafétabajnokságban az UTE 4 p 17.4 mp idővel biztosan végzett az első helyen. A győztes staféta tagjai: Zólyomi, Angyal, Gróf, Kőrösy. Második helyre került az FTC 4 p 26 mp-el, harmadik a MAC 4 p 31.4 mp-el. A stafétában Eleméry és Tátos úszták a legjobb időt. Mindketten egyformán 1 p 01.8 mp-et értek el.

A 200 méteres I. osztályú hátúszó versenyt Galambos (UTE) nyerte. Idő: 2 p 40.8 mp. második Bánki (Orosháza) 2 p 52.4 mp.

Érdekesebb eredmények: 100 m ifjúsági mellúszás: 1. Demjén (UTE) 1 p 20.4 mp, 100 m ifjúsági hölgy mellúszás: 1. Koltay (UTE) 1 p. 39.6 mp. 3x100 m ifjúsági vegyes staféta: 1. UTE 3 p 51.6 mp.

Az úszóverseny után dr. Vannie András, a MUSz kapitánya kijelölte a magyar úszókat, akik a jövő héten, szombaton és vasárnap a Nemzeti Sportuszodában rendezendő német-magyar mérkőzésen a magyar színeket képviselik.

A 100 méteres gyorsúszásban Eleméry, 400 és 1500 méteren Tátos, hátúszásban Galambos, 200 méteres mellúszásban Fábián vagy Angyal indul. A 4x200 méteres gyorsúszó staféta tagjai: Eleméry, Tátos, Végházy és Gróf.

Tátos Nándor a célban Tátos Nándor Szigeti-Vargha Emőke, Hetényi Magda és Felhős Magda Ács Ilona a 100 és 400 méteres hölgy gyorsúszás bajnoka Szigeti-Vargha Emőke a 200 m hölgy mellúszás bajnoka Lovász Gitta a 100 méteres női hátúszóbajnok Galambos a 100 méteres hátúszás győztese A 200 méteres gyorsúszás startja A 400 m-es hölgy mellúszás mezőnye 250 méternél. Elöl Hetényi, utána Felhős Magda és Várkonyi