1942 | Szeptember

Svédország nyerte a budapesti svéd-magyar atlétikai viadalt

Szombaton csak a súlydobásban és a távolugrásban győztünk. Súlydobásban Németh Ernő 14.61 méterrel győzött, távolugrásban pedig Vermes Vilmos 736 cm-rel került az élre. Az elsőnapi verseny után a svédek 45:32 arányban győztek.

A magyar-svéd atlétikai viadal második napján alaposan megtelt a BSZKRT-pálya. Mintegy 15.000 néző övezte a piros salakot. A közönség ezen a szép őszi vasárnapon a svéd többszörös világrekorder Hägg kedvéért jött ki a versenyre.

Pontosan 4 órakor a két nemzet himnuszát játssza a zenekar, majd a 110 m gátfutáshoz készülődnek a versenyzők. Rövid bemelegítés és máris indul a nagy érdeklődéssel várt verseny.

110 m gátfutásban: 1. Lidmann 14.7 mp. 2. Kirstofferson 15.2 mp. 3. Hidas 15.5 mp. 4. Szabó dr. 15.6 mp. Lidmann kivételével, aki egész könnyen futott, a többiek csalódást keltettek. A hatodik gát után Szabó dr. alaposan feljött, de nem bírt végig, így a második svéd futótól is vereséget szenvedünk.

400 m síkfutás:
1. Fransen 48.4 mp. 2. Polgár 49.1 mp. 3. Marosi 49.3 mp. 4. Larson 49.6 mp.  Gyönyörű verseny! A magyarok a várakozáson felül kitűnően futottak. Különösen Marosi, aki széllel szemben valósággal kikészítette a nagy favorit Larsont. A végét a fiatal magyar atléta már nem bírta. Polgár 350 méterrel jött fel. A magyar futók ideje idei legjobb eredmények. Pontverseny állása: 59:40 a svédek javára.

Diszkoszvetés:
1. Horváth 48.18 m. 2. Berg 47.47 m. 3. Westlin 47.03 m. 4. Kuliczi 44.76 m.  Eleinte Westlin vezet, de honfitársa, Berg a negyedik dobás után lehúzza. Horváth az utolsó dobásra túldobja mind a két svédet. A közönség hatalmas ünneplésben részesíti a diósgyőri atlétát, Kuliczi teljesen formán kívül van. Pontverseny állása: 64:46 a svédek javára.

200 m síkfutás: 1. Strandberg 22.2 mp. 2. Olsson 22.4 mp. 3. Gyenes 23 mp. 4. Solymosi 23.1 mp. Kiábrándító verseny! Strandberg úgy nyer, ahogy akar. A magyarok ifjúsági időket futottak.

1500 m síkfutás: 1. Hägg 3 p. 50.6 mp., 2. Andersson 3 p 53.2 mp. 3. Harsányi 3 p 57.8 mp. 4. Híres. Nagy izgalommal figyeli a közönség az 1500 m futók startját. Érthető, a kilenc világrekordot futó Hägg indul ebben a versenyben. A közönség jól tudja, hogy még a második svéd futó legyőzésére sincs semmi esélyünk, mégis tetőpontra hág az izgalom, amikor a starter pisztolya eldördül, Híres vág az élre, de 100 méter után Andersson felváltja.

Ettől kezdve Andersson és Hägg együtt, egymás mellett fut az élen. Szorosan a nyomukban Harsányi. A világrekorder egész könnyen mozog. 800 m idejük 2 p 3 mp. Már ekkor látni lehet, hogy Hägg nem akar Budapesten világrekordot futni. 1000 méternél a svédek otthagyják Harsányit és 100 méterrel a cél előtt Hägg honfitársától is elfut. Egész könnyedén, hátra nézegetve ér a célba. Pontverseny állása: 80:52 a svédek javára.

Kalapácsvetésben:
1. Ericsson 54.43 m. 2. Németh 52.68 m. 3. Linné 51.41 m.

10.000 m síkfutás:
1. Szilágyi 30 p. 59.4 mp. 2. Lesbrun 31 p 04 mp. 3. Kelen 31 p 36 mp.

4x100 m staféta: 1. Svédország 41.8 mp. 2. Magyarország 42 mp.

A pontverseny végeredménye 95:65 a svédek javára. A 15 versenyszám közül a svédek 11-et, a magyarok 1-et nyertek.

Szilágyi volt az egyetlen magyar futógyőztes Németh Ernő nyerte a súlydobószámot Vermes 736 cm-es győztes ugrása Gunder Hagg a Képes Sport címlapján A két Andersson - Bertil és Arne - titáni harcot vívott 800-on