Dtum
Login with Facebookk
1900 | Február

A Dreyfus ügy

Francziaországban a Dreyfus ügy még most sem bir elnyugodni.

Áldozatul kivánta még Gallifet hadügyminisztert utólag. Az öreg tábornok keresztülvitte, hogy Dreyfus pörét az ősszel ujra tárgyalta a katonai biróság Rennesben. Tiz évre ujra elitélték, de a kormány kegyelmet adott neki.

 

A Dreyfus-ügygyel azonban kapcsolatban voltak egyéb pörök és vizsgálatok.

Azokat is meg kellett szüntetni, mert értelmetlen lett volna, hogy Picquart ezredest, vagy Zola Emilt törvény elé állítsák, ha egyszer a Dreyfus-ügy már a törvényszék előtt nincs többé. A kormány tehát törvényjavaslatot terjesztett a szenátus elé, mely a megkezdett pörökre amnesztiát, kegyelmet mond ki.

 

Ezt az amnesztia javaslatot ellenezték.

Főleg azok, akik Dreyfus ártatlanságában hittek, főleg azért, mert így Mercier volt hadügyminiszter, s mindazok, kik a Dreyfus –ügyben nem valami tiszta szerepet vittek, kikerülik a vizsgálatot. A Dreyfus-pör azonban a köztársaság –ellenes pártoknak is talaja volt. Tehát most ezek szintén uj támadást intéztek, annál elszántabban, mert a párisi községi választásoknál ugy is ők győztek.

 

Alig hogy a képviselőház és szenátus ujra összeült, a támadások megindultak és Gallifet hadügyminiszter lemondott.

Sietve pótolta helyét Loubet elnök és Waldeck – Rousseau miniszterelnök André tábornokkal, a párisi helyőrség gyalogsági parancsnokával, egy köztársasági érzületéről ismert katonával.

A kormány attól tartott, hogy a hadügyminiszteri válság nem jut gyors befejezésre, mindjárt megujulnak a viszályok és a minisztérium nem lesz képes az árnak gátat vetni.

 

Megosztás:
Szerkeszt?ő kommentár
Dreyfus-ügy
Szabó Zoltán

Alfred Dreyfust 1894. október 15-én hazaárulás vádjával letartóztatták.
1895. január 5-én megalázó módon megfosztották katonai rangjától, majd január 15-én az Ördög-szigeten (Cayenne, Francia-Guyana) letöltendő életfogytiglani börtönre ítélték.


1899-ben perét a rennes-i katonai bíróság újratárgyalta, de nem mentette fel, hanem enyhítő körülményekre hivatkozva tíz év börtönre mérsékelte büntetését. 1899. szeptember 19-én kegyelmet kapott Émile Loubet köztársasági elnöktől, és elhagyta a börtönt.


A tömeghisztériát és antiszemita pogromhangulatot kiváltó per a 19. század legnagyobb politikai válságát okozta Franciaországban, egy évtizedre két táborra osztva társadalmát. Maga a vád onnan eredt, hogy megtalálták a párizsi német követség katonai attaséjának, Max von Schwarzkoppen ezredesnek átadott, kézzel írott listát, a „bordereau”-t, amely titkos katonai adatokat, többek közt a 120 mm-es ágyú hidraulikus fékjével kapcsolatos feljegyzéseket tartalmazott. A listát Dreyfusnak tulajdonítva ítélték el a kapitányt.


1896-ban a francia titkosszolgálat élére került Georges Picquart ezredes, majd 1897-ben Dreyfus bátyja, Mathieu is bizonyítékokat talált arra, hogy a bordereau nem Dreyfus, hanem Ferdinand Walsin-Esterházy őrnagy kézírásával készült. Picquart ezredest azonban elhallgattatták, s bár Mathieu elérte, hogy Esterházyt 1898-ban hadbíróság elé állítsák, az őrnagyot felmentették a vád alól.


Émile Zola ennek hatására jelentette meg J'accuse (Vádolom) című nyílt levelét Félix Faure köztársasági elnökhöz. A L'Aurore címoldalán megjelent írásban Zola azzal vádolta a bírákat, hogy a hadügyminisztérium utasításait követve mentették fel Esterházyt. (Zolát rágalmazásért bíróság elé állították és elítélték, ami elől az író Angliába menekült.) 1898-ban öngyilkosságot követett el az az Henry ezredes, akiről kiderült, hogy a Dreyfus elleni bizonyítékokat ő hamisította, Esterházy pedig Angliába szökött.


Ekkorra azonban már az ügy („l'Affaire”, ahogyan a korabeli francia sajtó és a történetírás azóta is utal a Dreyfus-ügyre) az egész társadalmat megosztó, központi politikai kérdéssé vált. Dreyfus kapitány ügye a royalista, militarista, nacionalista jobboldal (az "antidreyfussard"-ok) és a köztársaságpárti, szocialista, antiklerikális baloldal (a "dreyfussard"-ok) küzdelmének ütközőpontja lett, végeredményében pedig a köztársaság és a politikai baloldal megerősödését, a hadsereg és a katolikus egyház befolyásának gyengülését idézte elő Franciaországban.

 

-y-n


A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Dreyfus kapitány Dreyfus kapitányt megfosztják katonai rangjától A Dreyfus perben szereplő figurák Mikor is lesz megint csöndes és nyugodt éjszakám?- Dreyfus kapitány fájdalmas sóhaja Dreyfus kapitány és családja
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98