1900 | Július

A mérés nem helyes vagy a pálya rövidebb

A Wahringer B. C. junius 29-ik versenyén sokan vettek részt magyar részről és a program 9 száma közül hatban ( köztük 2 bajnokság ) győztek is.

100 m. Koppán Pál ( M. A. C. ) 11 1/2’ 1.

1000 m. Wrastyl ( Wiener A. C.) 2’ 43” 1., Purt Béla ( M. A. C.) Végspurttal nyerve.
Az eredmény nagyon jó mindkét futó képességeihez mérten és valószinű a feltevés, hogy a mérés nem volt helyes vagy a pálya rövidebb.

400 m-es handicap.
Löw (Bécs) 20 m. e. 50” 1.
Saz (Bécs) 10 m. e. 2.
Stein Ferencz ( M. U. E.) 10 m. e. 3.
Ez az eredmény is megerősíti ama feltevésünket, hogy a pálya felmérése helytelen volt.

1 angol mfld-es gyaloglás.
Stantics György (Szabadkai Sp. E.) 7’ 35” 1.
Sorgó Miklós (Budai A. C.) 7’ 55 1/5 2.

Alsó- Ausztria 200 m. bajnoksága.
Koppán Pál (M. A. C.) 23” 1.
Schubert Ernő M. U E) 2. 4 méterrel nyerve.

3 angol mfd. Lízel (Bécs) 16’ 39 2/5” 1.
Újjabb bizonyság a táv helytelen felmérése mellett, mert a kontinensen futó ezt az eredményt el nem érte és a győztes gyenge klasszisú futó.

120 yardos gátfutás.
Kovács Nándor. (Budai A. C.) 19” 1.
Bernath 2.
Littmayer 3.

Magasugrás. Strausz Gyula (B. E. A. C.) 582 cm. 1.
Schubert Ernő (M. U. E.) 577 cm. 2.
Prager 567 cm. 3.

Szerkeszt?ő kommentár
A mérésről
Pálinkás Judit

Hogyan lehetséges, hogy 1900-ban valaki önmaga korlátait áttörve megdönti saját vagy netalántán a kontinens futóinak rekordját?

Adódhat abból, hogy a pályát rosszul mérték ki. A rövid- vagy vágtafutás ugyanis kimért pályán történik.

Klasszikus távja 100, 200 és 400 méter. A középtávfutás azonban már kiméretlen pályán zajlik, 800, 1500 és 3000 méteren.

Itt már nagyon is adódhat hibalehetőség. Mérhetnek a célbírók is helytelenül. A futónak célba érkezésekor a törzsét veszik figyelembe, nem a fejét, nem a nyakát, de nem is a végtagjait.

Amikor a futó testének teljes terjedelmével áthaladt a célsíkon, csak akkor rogyhat a kimerültségtől boldogan össze.

Gondoljanak csak bele, mennyire nehéz lehetett kezdetben eldönteni, hogy ki a dicső győztes! (Természetesen manapság ez már elképzelhetetlen, amikor célfotó-berendezés segíti a bírók munkáját.)