1903 | Április

H. L. Doherty, Anglia lawn-tennis bajnoka

H. L. Dohertyt Anglia jelenlegi lawn-tennis bajnokát, az amerikai W. A. Larned után a világ első egyes játszóját mutatjuk be mai képünkön. H. L. Doherty, ki fivérével R. F. Dohertyvel jelenleg a világ első páros játszója, legutóbb a montecarlói és nizzai nemzetközi versenyeken nyerte el az első díjakat.

Anglia bajnokságát először 1902-ben nyerte midőn A. W. Gorét, aki az 1897. év óta bajnok. R. F. Doherty 1901-ben legyőzte a döntőben 6/4, 6/3, 3/6, 6/0-ra verte. Az angol bajnoki versenyszabályok szerint a védő az u. n. holder, nem játszsza végig a mérkőzést, hanem csak a döntő után, az u. n. championship round-ban mérkőzik, a versenyből kikerülő győztessel az u. n. challenger-rel. Igy történt, hogy a két Doherty közül 1897-ben győztes R. F Doherty.

Éveken keresztül bajnok maradt, mert az összes versenyzőket H. L. Doherty vervén, a bajnoki döntőbe ő került challengernek és testvére ellen nem akarván küzdeni mindenkor visszalépett. Két évvel ezelőtt azonban H. L. Doherty kis indiszpozicióval küzdvén, megesett, hogy a harmadik fordulóban őt G.W.Willyard 0/6. 4/6, 6/1, 6/4, 6/3-ra verte és igy a védő R. F. Doherty a bajnoki döntőben A. W. Gore-val került össze, ki őt 4/6, 7/5, 6/4, 6/7-re verte, megnyervén Anglia bajnokságát, melyet R. F. Doherty négy éven át birt volt.

Ezt a Doherty néven esett csorbát köszörülte ki az 1902. évi wimbledoni versenyeken H. L. Doherty, mikor az összes fordulókban végig játszván, a döntőben M. J. G. Ritchiet (tavalyi győztes ellenfelének, Hillyardnak leverőjét) 8/6, 6/3, 7/5-re és a bajnoki döntőben A. W. Gore-t az 1901. évi bajnokot 6/4, 6/3, 3/6, 6/5-re verte, megnyervén Anglia lawn-tennis bajnokságát. A Dohertyek versenyszereplését röviden jellemezhetjük. Bárhol jelennek meg akár egyes, akár páros versenyben mindenkor győznek.

Kivételt csak az 1902. évi amerikai versenyek bajnoki döntője képez. E versenyeken ugyanis ugy H. L. Doherty, mint R. F. Doherty résztvettek és az összes fordulókból győztesen kerültek ki. Az utolsóelőtti fordulóban egymással szembe kerülvén a két Doherty, az angol szokásnak megfelelően a fiatalabbik H.L. Doherty visszlépett, ugy hogy a döntőben R. F. Doherty került össze M. D. Whitmannal, kit 6/1, 6/4, 6/3, 6/5-ra vert, azonban a bajnoki döntőben W. A. Larneddal szemben már nem tudott érvényesülni és 4/6, 4/2, 6/4, 6/12-ra megveretett. A páros versenyek bajnoki döntőjében azonban itt a Doherty fivérek győztek, megvervén F. Davist és Holcombe Ward-ot 11/9, 12/10, 6/4-re.

Ugyanekkor a Doherty fivérek a Davis-cupért folytatott nemzetközi versenyekben dr. J. Pimmel együtt, Anglia reprezentatív csapatában játszottak és bár a Davis-serleget nem tudták megszerezni Angliának, a párisiakkal szemben. Folyó évi augusztusban tartandó angol-amerikai nemzetközi mérkőzésekre ismét erősen készülnek és minden valószínüség szerint idén jobb eredményeket fognak elérni, mint az elmult esztendőben.