1909 | Március

Coray Artur (1880 – 1909).

Megdöbbentő hírt hozott nekünk e héten egy távirat. Hazai sportéletünk egyik legkiválóbb tagja Coray Artur február hó 28-án meghalt Muralto presso Locarno-ban.

Mint szertornász részt vett az összes gyakorlatokon és klubjának házi versenyein állandóan az elsők között szerepelt. Tulajdonképpeni tehetsége és ritka ereje az atlétikában érvényesült csak. Különös a dobási nemekben (diszkoszvetés, gerely- és sulydobás) aztán a birkózásban és sulyemelésben ért el ritka eredményeket, melyek nevét és képességeit ismertté tették a a haza határain tul is. Azonkívül azonban futásra és ugrásra is mindig szorgalmasan trenirozott ugy annyira, hogy mindig a kellő formában volt az atlétika összes nemeiben. Ez az ambicziója avatta fel Coray-t a legjobb magyar all-round atlétává.

Kiválóságai közé tartozott a klubja iránti szeretet és ragaszkodás. Ahol csak tehette, megbecsültetni igyekezett a Budapesti Torna Club színeit, melyeknek annyi diadalt szerzett. A leghűbb klubtagok egyike volt, aki előljárt a jó példájával és biztatás, serkentésse kihatott a BTC. beléletére is.

1898-tól 1905-ikg szakadatlanul versenyzett, míg a hosszan lappangó kor visszavonulásra kényszerítette a neki dicsőséget jelentő versenyző porondról. A tüdővész sulyos tünetei emésztették Coray rendkívüli fizikumát.

Coray első győzelmét 1898. augusztus 7-én avatta a Sport-Világ által rendezett atlétikai versenyen, mikor a diszkoszvetésben – mint 18 éves junior – 27 méter 25 cm.-t dobott. Ugyanezen évben nyerte meg első ízben Magyarország bajnokságát a diszkoszvetésben 30 méter 58 cm.-le, ami akkor országos rekord is volt. Ez évben legjobb dobása a MUE. versenyén (okt. 23-án) elért eredménye volt, - 30 m. 89 cm. – amelylyel azonban csak második lett.

1899-ben a BTC. dísztornáján már mint birkozó mutatkozott be és ez évben a legjobb eredményt a diszkoszvetésben a MUE. versenyében (okt. 29.) érte el 32 m. 42 cm.-es dobásával.

1900-ban, november 5-én a BTC. egy háziversenyén 32 klg.-os vasrudat (mint scratch) 44-szer emelt és első lett egy távolugrás-függeszkedés összetettversenyben. A MOTESz VI.-ik orsz. tornaünnepélyén Sopronban második lett Bauer Rezső későbbi világbajnok mögött az összetett atlétikai főversenyben.

Ugyanezen évben a BBTE. 25 éves jubileumi versenyén 5 m. 60 cm.-el rekordot állított fel a sulydobás magasban. A diszkoszvetésben 32 m. 68 cm., a sulydobásban 11 m. 68 cm. volt eredménye a párisi olimpiai próbaverseny alkalmával.

1901-ben szeptember 15-én ismét megnyerte a diszkoszvetés bajnokságát 34 m. 32 cm.-es dobásával. Ez évben azonban 34 m. 66 cm.-t is dobott a BTC. egyik háziversenyén. A sulydobásban egy ízben második lett 12 m. 03 cm.-el.

1902-ben jelentős eredményt ért el a diszkoszban, mikor a magyar bajnokságban győztes Fóthy-nál (40 m. 42 cm.) csak 4 czentiméterrel dobott kevesebbet. Ez a 40 m. 38 cm.-es dobása a legjobb eredménye, amit nyilvános versenyben elért. Ez évben megnyerte Pozsony város bajnokságát (suly: 11.85; diszkosz : 35. 25) és a sulydobásban (távol, 7 1/4 klg.) is a BTC. versenyé érte el legjobb eredményét 12 m. 20 cm.-t. A MOTESz. beszterczebányai IV. kerületi ünnepélyének összetett atlétikai főversenyében ismét második lett.

1903-ban jelentős sikert ért el a BBTE. versenyén a Darányi-díj megnyerésével (távolugrás 5 m. 62 cm., diszkosz 36 m.68 cm.) és a pozsonyi bajnokság megvédésével (diszkosz 38 m. 67 cm.). Ez évben a Debreczeni TE. versenyén második lett a magasugrásban. 1 m.65 cm.-es ugrásával.

1904-ben a versenykarrierjének utolsó évében érte el legnagyobb sikereit. Ekkor nyerte meg Csehország diszkoszvető bajnokságát (37 m. 70 cm.), végleg megnyerte a pozsonyi bajnokságot és a pozsonyi hölgyek díját (diszkosz 39 m. 68 cm.), harmadszor nyerte meg a Darányi-díjat (távolugrás 5 m. 66 cm., diszkosz 36 m. 06 cm.); a BEAC. versenyén 35 m. 53 cm.diszkoszodobásával megnyerte Berzeviczy Albert díját; második lett a MOTESz aradi orsz. tornaünnepélyének összetett atlétikai főversenyében (200 m. síkfutás 28 mp.; diszkoszvetés 33 m.; magasugrás 1 m. 50 cm.) és második lett a diszkoszvetés bajnokságában 37 m. 18 cm.-es dobásával végül második volt Weisz Rikárd mögött a Magyar birkózó bajnokságban a nehéz sulyban.

1905-ben jun. 14-én a MAC. versenyen a sulydobásban indult csak (11 m. 68 cm.) és utolsó nyilvános szereplése a BTC.-nak háziversenyén volt ugyanezen év szeptember 14-én, amikor a magasugrásban 167 cm. (14 cm. előny) ugrással helyezetlen lett.

Elért legjobb eredményei a következők:

Sulydobás távolba (7 1/4 klg.) 12 m. 20 cm.
Sulydobás magasba 5 m. 60 cm.
Diszkoszvetés 40 m. 38 cm.
Sulyemelés (32 klg.) 44-szer.

Coray 36 első díj, ugyanannyi második és szebbnél-szebb tiszteletdíjak birtokában volt.

<<
<
1
2
>
>>

Diszkoszvetés Súlydobás Fóthi Nándor (N. T. E.) Alsó-Ausztria es Magyarország bajnoka diszkoszvetésre