Dtum
Login with Facebookk
1924 | Szeptember

Drótnéküli telefonhírmondó Amerika és Anglia között

  Közlönyünkben már többször volt szó azokról a középponti állomásokról, amelyek drótnélküli telefon útján napi híreket és hangversenyeket közölnek előfizetőikkel. Ez az intézmény különösen Amerikában és Angliában terjedt el és boarding station néven ismeretes.

Megalapítását az tette lehetővé, hogy ez elektromos rezgéseket elektroncsövek segítségével rendkívül nagy mértékben lehet erősíteni. Mindegyik állomás meghatározott környezetet lát el, a keltett hullámok erőssége és a felvevő szerkezet ennek a célnak felel meg. Annál meglepőbb volt, hogy amerikai állomások jeleit a Wireless World híradása szerint úgynevezett amateur felvevővel Angliában is fel lehetett fogni.

Így egyetlen elektroncsőből álló erősítővel félóráig hallották Babingtonban az amerikai beszédet. Két csővel South Norwoodban 2 ½ órán át Newark állomás összes közléseit átvették, közben a hang olyan erős is volt, hogy a telefontól 2 m-nyire hallották. Hasonlóképpen sikerült New-Jersey beszédét 2 ½ órán át megérteni. De valószínű, hogy ezt a nagy sikert csak a különösen kedvező légköri viszonyok tették lehetővé.

Csak így érthető meg, hogy azokat a hullámokat, amelyeket csak amerikai állomásoknak akartak közölni, Angliában is fel tudták fogni. Valóban mindezek a megfigyelések ugyanarra a napra estek. Érdekes az is, hogy csak amerikai eredetű hullámokat tudtak Angliában felfogni, de fordítva nem. Ezt is csak akkor, ha ez egész útvonalon sötétség volt.

Az 1923. év végén az eddigi tapasztalatok alapján rendszeres kísérleteket kezdtek. 500 amerikai állomás szervezkedett a kísérletekre. Nov. 26-án, az első alkalommal, nyolc angol állomásról küldtek jeleket Amerikába, a következő napokon pedig Amerika és Anglia váltakozva beszéltek. Nov. 29-én a Scheneclady-ben levő állomásról a Radio Corporation of America beszédét közölték. Dec. 2-án ötperces időközökben Anglia és Amerika váltakozva küldtek egymásnak üzeneteket.

A Wireless World dec. 5.-i számában a kísérletek sikeréről számol be. Az első napon öt angol állomás beszédét sikerült több helyen felfogni. Az angol felvevők legjobban a General Electric Company Schenectady-ben levő állomásának beszédét hallották.

Nov. 28-án maga MARCONI beszélt újabb terveiről és kísérleteiről, melyekkel a jelek titokban tartását akarja biztosítani. De az amerikaiak csak elmosódottan fogták fel beszédét, az amerikai hullámok zavarták a felvételt. Ne feledjük, hogy a kisérleteket csak szerényebb igényekre készült eszközökkel végezték.

Mende Jenő.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98