Dtum
Login with Facebookk
1927 | Augusztus

Meghalt egy különc pesti milliárdos, aki egyedül akart lenni a temetésén is

Bischitz Gyula dr. meghagyta, hogy ne gyászolják és ne tegyék közzé halála hirét

 

Nem külseje, élete és megjelenése látható formáiban volt különc az a dusgazdag pesti ember, akit ma egy hete – akaratához hiven – szinte titokban temettek el, hanem gondolkodásában, akaratában és tetteiben. Egy flauberti regényalak, Dr. Bischitz Gyula ez a dusgazdag pesti különc, aki a temetésén is egyedül akart lenni.


Sokan ismerték a fővárosi társaságban dr. Bischitz Gyulát, ismert patríciuscsalád tagja volt, mégis alig néhány ember tudja, hogy kilenc nappal ezelőtt meghalt egy kaltenlcutgebeni szanatóriumban és hogy egy héttel ezelőtt a Kerepesi-temetőben, a Bischitz-család sírboltjában örök nyugalomra helyezték. A lapok nem közölték az ügyvéd halála hírét és gyászjelentést nem nyomtatott a család; így kivánta maga az elhunyt hátrahagyott levelében. Bischitz Gyula már nem volt fiatalember, 73-ik évében járt. Későn nősült, a kommün után és feleségével, Hajdu Kamillával teljesen elvonult életet élt a Vígadó-utca 2. számu házban lévő lakásán.


Ez a lakás világhírű műgyűjtemény muzeuma.


Bischitz Gyula ugyanis szenvedélyes műgyűjtő volt, képkollekcióját, porcelánjait, szőnyegeit (főként selyemperzsáit), végül keleti vonatkozású műtárgyait a külföldi katalógusok számontartják, és ma 16-18 milliárdot érnek hozzávetőleges becslés szerint. Porcellángyűjteményéről a szakértők azt mondják, hogy csak a londoni Seilfridge-áruház tulajdonosának vannak hasonló, ritkabecsű darabjai.

Bischitz Gyula, aki korábban kitűnő ügyvéd volt, utóbb évtizedeken át csak műtárgyainak gyűjtésével foglalkozott, se pénzt, se fáradságot nem kímélt, hogy egy-egy unikum birtokába jusson. Amilyen korlátlanul szerette a szép és művészi tárgyakat, annyira szűk határokra szorította érintkezését és barátkozásait; kevés embert engedett bizalmába, viszont, akikkel barátságot kötött, azokkal szemben mélyérzésűnek és önfeláldozónak bizonyult. Barátai hangoztatják, hogy némikép cinikus, kesernyés, talán kiábrándult arckifejezése alatt meleg szív rejtőzött.


Legutóbb betegség támadta meg Bischitz Gyula szervezetét, aki nyári üdülésre feleségével együtt Kallenleutgebenbe utazott. Ott érte a halál, nem váratlanul, amit végrendelete és hátrahagyott levele is bizonyítanak. Végrendeletében – hír szerin – műgyűjteményét és készpénzvagyona egyharmadát feleségére hagyta, kétharmad vagyonrészét pedig három unokaöccsére, miután gyermekei nem voltak.

 

Utolsó levelében, amelyet halála után fölbontottak, nemcsak azt hagyta meg Bischitz Gyula, hogy a temetésén senki se vegyen részt, hanem azt is, hogy ne hordjanak utána gyász, mellőzzenek minden szertartást, ott temessék el a legegyszerűbb formák között, ahol meghalt és halála hírét ne tegyék sehol s közhírré. A család respektálta ezt a különc kívánságot.

 

Csak a legszűkebb családi kör vett részt a temetésen és az elhunytnak csak két barátja jelenhetett meg, dr. Domony Móric és bárcziházi Bárczy István, akik a Hungária Clubot képviselték, amelynek Bischitz Gyula tagja volt. Igy történt, hogy a napikrónikás sem szerzett eddig tudomást arról, hogy eltávozott az élők sorából egy érdekes, dusgazdag pesti különc, a különös regényalak, aki egyedül akart lenni a temetésén is.


D. Zs.

<<
<
1
2
>
>>
Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98