Dtum
Login with Facebookk
1928 | Szeptember

Az antropológiai kutatások új otthona Berlinben

Az antropológiai kutatások új otthona Berlinben. Lundborg H., a rasszbiológia és eugenika kiváló művelője soha el nem halványuló érdemeket örökített meg nemzete számára az emberiség történelmében azzal, hogy kezdeményezésére Svédország állami rasszbiológiai intézetet alapított.

Köztudomású, hogy Lundborg eszméjét tudósok, államférfiak és szociológusok egyhangú lelkesedéssel tették magukévá és hogy a svéd parlament 1921 május 13-án hasonló lelkesedéssel szavazta meg az intézet felállításának költségeit.

Az intézet évek óta működik Francis Galton, a rasszbiológia előharcosa szellemében, mely szerint a rasszbiológia ama összes tudományos tényezők tanulmányozása, melyek befolyást gyakorolnak a jövő nemzedék fizikai és szellemi struktúrájára. Az intézet munkaprogrammja felöleli az antropológia, rasszbiológia, genetika és eugenika területét. Ennek a hatalmas munkaprogrammnak a céljaira olyan berendezés áll a svéd tudósok rendelkezésére, melyet valamennyi kultúrnemzet kutatói mintául tekintenek.

Legújabban Németországban teljesült az antropológusok és rasszhigiénikusok óhaja. A porosz állam, iltőleg a „Kaiser Wilhelm-Gesellschaft zur Förderung der Wissenschaften” az antropobiológiai tudományszakok céljaira pompás központi kutató intézetet emelt Berlin-Dahlemben. A német kultúra új otthonát 1927 szeptember 15-én nyitották meg az éppen ekkor Berlinben ülésező V. Nemzetközi örökléstani Kongresszus tagjainak részvéitelével.

A kutatóintézet antropológiai, örökléstani és eugenikai osztályokra oszlik. Az intézet igazgatója Fischer Eugen, a híres emberbúvár, aki egyúttal a szűkebb értelemben vett antropológiai osztály vezetője is. Az örökléstani osztályt von Verschuer vezeti, az eugenikai osztály vezetése pedig Muckermann kezében van. Az igazgató megnyitóbeszédéből megállapítható, hogy a kutatóintézet szervezete az örökléstant mint a nagy antropológiai kutatóterület egy részét fogja fel.

Dr. Balogh Béla.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98