1932 | Május

Magyar Úszó Szövetség jubiláris versenye

A pünkösd egyetlen sporteseményének, a 25 éves fönnállását ünneplő Magyar Úszó Szövetség jubiláris versenyének ragyogó nyári időjárás kedvezett, úgy, hogy mind a két napon előkelő közönséggel zsúfolt tribünök előtt pergett le, a legnagyszerűbb rendezésben, a verseny, amelyen hétfőn Horthy Miklós kormányzó is megjelent a feleségével. A nemzetek közötti vízipólótornára.

Az úszószámok szenzációja az 1000 méteres főverseny volt, amelyben vitéz Halasy Olivér, a párisi 1500 méteres Európa-bajnokság ünnepelt hőse nemzetközi viszonylatban is kiváló eredményt ért el, amennyiben az olasz Costolival az egész távon folytatott remek küzdelem után 13 p. 47.6 mp. elsőrangú idővel győzött, 35.6 másodperccel szorítva le saját 14 p. 23.2 mp.-es rekordját.

Óriási érdeklődés kiérte dr. Bárány István idei első itthoni startját, aki azonban vasárnap, a 100 méteres verseny napján túl ideges volt, úgy, hogy a remélt 60 másodpercen aluli idő helyett könnyen, de „csak” 1 p. 00.4 mp. alatt győzött és a 200 méteres versenyen is kényelmesen, 2 p. 19.6 mp. alatt úszta le. Mind a két távon Székely András volt biztos második, míg az olasz Costolit 200 méteren Szabados is megelőzte a célban.

Európa-bajnok, a boroszlói Deutsh mutatkozott be a 100 és 200 méteres hátúszásban, aki mind a két versenyt fölényesen nyerte meg, a meglepetés azonban a legfiatalabb Bitskey (III.) kitűnő szereplése volt, aki mind a két távon. Bitskey II. és Nagy előtt, második lett. A műugrószámokban az osztrákok két Európa-bajnoka. Mädy Erply és Staudinger kapott viharos tapsokat az artistaság; határán mozgó bravúros mutatványokért.

A két nap részletes eredménye a következő
:
1000 m gyorsúszás: 1. Halasy Olivér (UTE) 13 p. 47.6 mp. Országos rekord! 2. Paolo Costoli (RN Firenze) 13 p. 50 mp. 3. Jakab (UTE) 14 p. 17 mp. 4. Wimmer (TC. Bécs) 14 p. 27.8 mp. (Osztrák rekord) – Indult még Páhok (MTK), aki fél távon föladta.

Az erős iramról Halasy klubtársa, Jakab gondoskodik, aki az első százon 1 p. 12 mp. alatt vezet. Közvetlenül a nyomából halad Costoli és Halasy, az olasz azonban 200 (2 p. 35 mp.) 300 (3 p. 59) és 400 (5 p. 23 mp.) méternél egy gondolattal előbb fordult Halasynál.

A következő négyszáz méteren át csak annyiban változik a helyzet, hogy Halasy és Costoli egy vonalban harcolnak (800 m 11 p. 05.6 mp.) de ott erősít a magyar Európa-bajnok, 900 méternél már 2 másodperc (12 p.27 mp. és 12 p. 29 mp.) az előnye és habár az utolsó hosszban kissé lankad, a szívós olasz a célban csak 1 1/4 testhossznyira tudja megközelíteni.

Halasy 35.6 másodperccel javította meg 14 p. 23.2 mp.-es rekordját, de a 30 méterrel harmadiknak beérkezett Jakab is a régi rekordon belül tette meg a távot, sőt a bécsi Wimmer is nemcsak ezerre, de 800 méterre (11 p. 27.8 mp.) is megjavította az osztrák rekordot.

100 m gyorsúszás:
1. Dr. Bárány István (MESE) 1 p. 00.4 mp. 2. Székely András (FTC) 1 p. 02.2 mp. 3. Szabados (UTE) 1 p. 02.8 mp. 4. Wannie II. (SZUE) 1 p. 03 mp. 5. Boros (UTE) 1 p. 03 mp. 6. Kánásy (MAC) 1 p. 04 mp. 7. Wannie I. (SZUE) 1 p. 04.8 mp.

Az első start, Bárány kiugrása miatt, nem sikerül, annál ideálisabb a második, amikor szintén Bárány „fog” először vizet. A MESE uszó mesésen diktál iramot, 50 méternél (26.6 mp.) elsőnek fordul és habár többször elcsavar, sőt a finisben kissé lefékez, biztosan testhosszal győz. Szabados fél testhosszal harmadik, a többiek szinte egyszerre ütnek be a célba.

100 m hátúszás: 1. Gerhard Deutsch (Boronszia, Boroszló) 1 p. 13.8 mp. 2. Bitskey III. Árpád (MESE) 1 p. 15.8 mp. 3. Holtversenyben Bitskey II. Aladár (MESE) és Nagy Károly (UTE) 1 p. 16 mp. – A német Európa-bajnok külön versenyt úszik és könnyen testhosszal győz, a második helyet, nagy meglepetésre a pompásan finiselő fiatalabb Bitskey foglalja el.

200 m-es gyorsúszás: 1. Dr. Bárány István (MESE) 2 p. 19.6 rop. 2. Székely András (FTC) 3 p. 21 mp. 3. Szabadon (UTE) 2 p. 24.4 mp. 4. Costoli (RN Firenze) 2 p. 24.6 mp. 5. Wannie II. (SzUE)

Starttól kezdve Bárány vezet, 50 méterre 28.6 mp. (Székely 29.2 mp.). 100 méterre 1 p. 04.2 mp. (Székely 1 p. 05.6 mp.) az ideje. A második 100-on kissé lefékez és 1 1/4 testhosszal könnyen győz. Szabados 1 1/2 hosszal harmadik. Costoli idejét elmérték, a helyes eredmény 2 p. 27 mp. - Második futam: 1. Páhok István (MTK) 2 p. 27.8 mp. 2. Gyóji Miklós (UTE) 2 p. 33.2 mp. 3. Zentay László (FTC) 2 p. 34.2 mp. Páhok egyéni rekorddal fölényesen győz.

Női versenyek:
Budapest-kerület 100 m-es hátúszóbajnoksága:1. Sipos Manci (FTC) 1 p. 35 mp. 2. Tóth Magda II. (FTC) 1 p. 37.4 mp. 3. Csányi Boriska (FTC) 1 p. 38 mp. - Könnyen 1 1/4 testhosszal nyerve, fél hosszal harmadik.

3x100 m-es vegyes staféta:
1. Tatabányai SC (Kirchner, Ungvári, Magasházy) 4 p. 38.4 mp. 2. FTC a) csapata 4 p. 42 mp. 3. MUE 4 p. 51 mp. - A TSC hátúszója ugyan előbb indult, de amúgy is megnyerte volna a versenyt a Mallász Gitta nélkül starthoz állt FTC ellen.

100 m gyorsúszás: 1. Tóth Ilonka (MUE) 1 p. 16.4 mp. 2. Magasházy Rózsi (Tatabányai SC) 1 p. 18.2 mp. 3. Sipos Manci (FTC) 1 p. 18.4 mp. – Tóth biztos első, Sipos a finisben marad le harmadiknak.