Dtum
Login with Facebookk
1943 | December

Milyennek képzelik írók és tudósok a jövő emberét? 2.

A fej „hordóvá” alakul?

A fej átalakulása részint az agyvelő hatalmas fejlődésével függ össze, részint pedig az ember megváltozó táplálkozásával. A jövő embere még inkább agyvelő-lény lesz, mint a mai. Gondolkodó-szerve annyira kiterebélyesül, hogy a koponya holmi kisebbfajta hordóvá duzzad. Ezzel szemben a fej alsó része, az állkapcsok tájékán, elkeskenyedik.

A jövő étlapján alig szerepelnek majd olyan ételek, amelyeket erősen rágni kell; ükunokáink jórészt pépekkel, pilulákkal, italokkal fognak élni s nem lesz szükségük rágóizmokra. Ennek folytán ezek az izmok s velük az állkapcsok, de a fogazat is, elsatnyul, a fej tövének elkeskenyülésével jár s így végeredményben szárával lefelé fordított, ormótlan körte fog ülni a jövő emberének nyakán.

Tányérszemek

A tudósok különben is azt állítják, hogy a mai ember egyes izmai és érzékszervei, a tartós elhanyagolás következtében, visszafejlődőben vannak. Bizonyos, hogy az emberszabású majmok és a természeti népek, némely testi képesseghen túltesznek rajtunk. Hallásuk élességé, például, messze meghaladja a fehér emberét. De rendkívüli körülmények között - állítják a tudósok, - a kultúrember érzékszervei újra „visszaélesedhet-nek, sőt erejük rendkívülire nőhet.

Tegyük fel - úgymond, - például, hogy a háború a vele az elsötétítés, még jó néhány esztendeig eltart. Ebben az esetben az ember, aki éjjelente állandóan vaksötétben kényszerül járkálni, hallására szorul, hogy tájékozódhassék. Így az annyira kifinomodik, akár az indiánusé, aki az ellenségei halk neszét figyeli éjtszaka, a sűrű erdőben. De a szem is megérzi az idők változását. Ha nem is annyira gyorsan, de minden bizonnyal szintén alkalmazkodni fog a változott helyzethez.

A tartós sötétség időszakában a szembogár mindinkább kitágul, hogy a leghalványabb fénycsillanást is felfoghassa s így az emberi szem lassanként valóságos macskaszemmé fejlődik. Mi több - elmélkednek a tudósok, - ha az emberiség állandóan berendezkednék elsötétítésre s az (Isten őrizzen tőle!) évszázadokra hozzátartoznék a mindennapi élethez, az emberi szem még bővebbre kerekülne ki. „Már” 5-600 esztendő mulva elérné a tyúktojás méreteit, „alig” 4-5.000 esztendő multán pedig közepes tányérnagysága szem éktelenkednék az akkori emberek arcán.

Most csak abban reménykedhetünk, hogy a háború meg az elsötétítés valamivel hamarább fejeződik be. semmint szemünk ennyire eltorzulna. Egyben azonban alighanem igazat ad az álomlátóknak az idő: a jövő embere másmilyen lesz, mint a mai. Mint ahogy a mostani ember, meg az ősember között is ég és föld a különbség...

T. A.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Az emberi test és az elfogyasztott ételek aránya A calorimeter, melylyel az emberi test melegmennyiségét vizsgálta meg dr. Wilson Az emberi test - nő Kiállitás az emberi test szerkezetéről.
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98