Dtum
Login with Facebookk
1908 | Április

A műcsarnok tavaszi tárlata

Sajnos, a multé már az a jó, becsületes világ. Melyben a művészek legtöbbje magáért a művészetért lelkesedve, nehéz körűlmények közt is teljes meggyőződéssel, az igazat, a szépet akarta megvalósítani alkotásaiban. Manapság – fájdalom, - némelyek a művészeti pályákon törtetők közül a művészetet eszköznek tekintik czéljaik elérésére.


A czél az: mennél kevesebb tanulással, a legfogyatékosabb tudással, hamarosan a társadalmi életben kapaszkodva érvényesülni. Egy pár nevezetesebb alakja a művész-társadalomnak e nemben valósággal iskolát csinált.


Hogy mit produkál, az mellékes, de hogy miként pózol és üzérkedik, az a legfőbb. A szinészek, igen találóan, nappali szinésznek nevezik az ilyen pályatársat, ki este igen gyatrán játszik a szinpadon, de nappal aztán, a társadalmi életben, annál kiadóbban kapaszkodik s futkos czéljai után. A kapaszkodók faja, mint Wieland irta az abderitákról, a társadalom minden rétegében s a pályák mindenikén megtalálható, de oly sivár leplezetlenséggel talán sehol, mint ép a művészi pályákon.

 


Mivel a festéket nem árulják oly módon, mint a puskaport, így tehát mindenki szabadon fogyasztja, s e fogyasztás eredményét, mint első zsengéit, a nagy nyilvánosságnak óhajtja bemutatni. Jó félezerre tehető ama tudatlan kezdő s irgalmatlan kontár-munkák száma, melylyel évente kétszer elárasztják a Műcsarnok raktárait.

 

S a lótás-futás, pártfogásért való kunyorálás a zsűri-tagoknál s azok ismerőseinél, egész kis hadjárat számba megy. S ha aztán a zsűri szigorú volt, végtelen jeremiádok hangzanak, sőt igen sokszor a jó pajtás ujságiró erősen leszólja a zsűri tagjait lapjában, védencze érdekében, s ócsárolja a kiállítást meggondolatlan módon.


A Műcsarnokról irott naiv referádáknak egyik ismert jellege néha annak firtatása, a múlt kiállítás volt-e jobb, mint a mostani? S ezt épen a gyorsan felejtő, fáradt agyú referens hivatott eldönteni, akárcsak azt, fehérebb volt-e a tavalyi márczius hava, mint az idei.


Egy másik nevetséges jelenség némely kritikusnál, ha sajnálkozólag emlegeti, hogy X. vagy Y. művész nem állított ki ( rendesen kávéházi pajtás ) s ennek kapcsán siet lesajnálni az egész kiállítást.
A józan, művelt, műszerető közönség pedig mitsem adva a nyomtatásban megjelent némely tévelygésekre, szivesen látogatja a Műcsarnok termeit s önálló, komoly véleményt alkotva, műélvezetében nem zavarható.


A jelenlegi kiállítás szinvonala művészi tekintetben, nagyban és egészben, megfelel a legjobb nemzetközi kiállításokénak Közép-Európában. Változatos, úgy nagyobbszabású alkotások tekintetében, mint a képviselt irányokat illetőleg. A közelmúlt kollektiv kiállítások nem egy nagy sikert ért művészete ismét megjelent alkotásaival a Műcsarnok termeiben.


Alig találhatunk műfajt, mely ne lenne elég gazdagon képviselete, a grafikát kivéve, mely ez alkalommal elenyészően csekély számú művet mutathat fel. Az elfogulatlan műértő végigjárva a termeken, harmonikus, kedvező benyomást nyer, s úgy a festészeti, mint a szobrászati műveket illetőleg, számos igen érdekes, magasabb művészeti szinvonalon álló művet fog hosszasabban s élvezettel méltathatni.


Zeno.

<<
<
1
2
>
>>
Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Éhes népség -  Pállik Béla festménye Jendrassik Jenő:  Kisleány arczképe Bruck Lajos:  Az innsbrucki Hofkirche
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98