1909 | Április

Marathon-futás New-York-ban.

A Madison Square Garden pályáján „Marathon-Derby” futást rendeztek, melyen részt vettek Hayes, az olimpiai győző (amerikai), Dorandó (olasz), Shrubb (angol), Longboat (kanadai), Saint Yves (franczia), Maloney (amerikai).

A verseny távolsága 41 kilométer 834 méter volt és azon, mint résztvevők neveiből is látható, a világ ezidőszerinti legjobb professzionista távfutói résztvettek. A közönségnek érdeklődése határtalan mérveket öltött. Jegyeket még azsiotázs mellett sem lehetett kapni és daczára a szakadó esőnek közel 50,000 ember nézte végig a versenyt.

Az elterjedt fogadási szenvedély folytán az emberek több százezer dollárral voltak érdekelve a biztos győztesnek tippelt Longboat-on, aki a hozzáfüzött várakozás ellenére a 20-ik mértföldnél kimerülten elbukott és feladta a versenyt. A verseny pace-e oly erős volt, hogy az outsider Saint Yves győzelmével nem csoda, ha rekordot teremtett. Shrubb csak 8-9 mértföldig tartotta magát a vezető franczia mellett, azután lehanyatlott és az utolsó körnél feladta a versenyt. Dorando futott legegyenletesebben a győztes mellett. Hayes, Longboat és Shrubb lemaradása miatt jutott csak szóhoz, ámbár tempója egyenletesebb volt, mint a többi futóé.

A díjazás összege 10,000 dollárt tett ki, amiből a győztes St. Yves egymaga 5000 dollárt (kb. 25,000 korona) kapott.

Részletes eredmény:

1. Saint Yves 2 óra 40 percz 50.6 mp. (világrekord)
2. Dorando 2 óra 45 percz 37 mp.
3. Hayes 2 óra 49 percz 27 mp.
4. Maloney.

Az olasz Dorandó, amint a marathoni futásban elsőnek ér kimerülten a versenypályára Longboat, az ismert kanadai indián futó