Dtum
Login with Facebookk
1916 | November

Mint ötszáz évvel azelőtt...

Régi írásokból meritjük tudásunkat s mégis a modern technika csudáriól írhatunk. Mikor a lőport a gyilkoló fegyverek céljaira alkalmazták s a csatázó ellenfelek nem közelithették meg egymást többé késhegynyi távoslágra, azt mondták az emberek, hogy évszázadok mulva már nem nyolcvan meg száz lépésről fognak lövöldözni egymásra az emberek, hanem nyolcszáz, meg ezer lépésről.

 

Még a világháboru kitörése előtt katonai szakkönyvek is azt tanitották, hogy a modern háboruban az ugynevezett roham a legritkább eset, mert az ellenség a modern fegyverek tűzhatását már két-három kilométeren érzi, a tüzérség pedig tiz-tizenötezer méterről megtudja már akadályozni az ellenség közeledését. Igy a modern háboru a láthatatlan ellenség ügyes tüzelése révén válik lényegesebben veszélytelenné, mint az a multban volt.

 

Ime a jelen, ahol a két ellenség napokig néz farkasszemet ötven, sőt harminc lépés távolságról egymással s csaknem minden egyes csatajelenetét kézitusával, a legősibb fegyverrel, a puszta kézzel intézik el. Mi sem természetesebb, hogy itt azután szóba kerül mindenféle kézifegyver, a szurony, kés, balta, buzogány, fokos, tüzláng, talán forró szurok és égő olaj is. Görbe kés, marcangoló fog és még a mese tudja, milyen szörnyűség és borzalom.


Hajdan kikerestek valami nagy mezőt, annak a két szélén fölállt a két hadsereg, egy ideig nézték egymást, azután összerohantak, s amelyik seregből többen maradtak életben, az a sereg győzött. Ma a modern technika minden kilométeres távölője ellenére, olyan közel jutnak egymáshoz az ellenfelek, hogy itt már nem használ sem a sok kilométeres fegyver, sem a még több kilométeres ágyu.

 

Ide uj fegyver kell. A technika nem jön zavarba. Előszedi a régi fegyvereket. A katapultot, a gépnyilat, az ostromágyut. Itt vannak sorban a képen az ősi emberölő csatafegyverek, a lőpor előtti idők ágyui és gépfegyverfei. Majd a háboru után olyan képeket is be fogunk mutatni, hol ezek mellett a mai közelharc fegyverformái is láthatók, s rá fogunk jönni, hogy a dróttalán telefon mellett a mértföldes mozsárágyu földöntúli ereje mellet, ezek a régi fegyverek támadtak életre.

 

A katapultról már ebben a rovatban is olvastunk ismertetőt, tudjuk róla, hogy a fejben hatalmas kötélrugók vannak, amelyek ugy állítják elő a lökő erőt, mint a gyerekek a bilinckaverő játéknál a spárga segélyével. Addig csavarják a két végpont közé feszített kötelet, mig az a szálai közé fogott kis fadarabot a lehető legnagyobb mértékben összeszoritják. Ha most megszüntetik a csavarást s szabad mozgásra engedik a kötélcsomót, ez nagy erővel löki el magától a beléhelyezett kemény tárgyat.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98