1918 | Április

Magyarország 1918. évi mezei futó bajnoksága

Bajnokcsapat: Munkás TE 23 ponttal. Egyéni bajnok: Grosz István (MTK)

Vasárnap délután mintegy 400 főnyi közönség jelent meg az Üllői-uti vámnál, hogy szemtanuja legyen az atléták Magyarország 1918. évi mezei futó bajnokságáért folyó vetélkedésnek. A startnál 11 MTE, 10 MTK és 5 MAC futó jelent meg. A versenypálya ügyesen volt kitűzve, ugy hogy a közönség a verseny háromnegyed részében láthatta a futókat.

A csapatbajnokságot, mint mult héten jeleztük a Munkás futók nagy fölénnyel nyerték, ellenére annak, hogy Körtvélyes nélkül állottak ki. A MTK gyenge második lett, mert futói Grosz István kivételével nem állták a távot. A MAC futók Jankay kivételével 4 km. után feladták a versenyt.

Egyéni győztes Grosz István (MTK) lett. A bajnokságot megérdemelte, mert ma kétségkívül legjobb távfutónk. Elismerésre méltó teljesítmény Vörös Vince (MTE) második helye, tekintve, hogy három éve mint vezényelt katona nem trenírozott és egész éjjel utazott, hogy egyesületének győzelmét elősegítse. A harmadiknak beérkezett Krausz Béla (MTE) eddigi jó formáját ismét kifutotta. Jankay István (MAC) még nem érte el a régi formáját, így csak negyedik tudott lenni.

Négy kilométer után látszott az MTE fölénye, mert 2, 4, 5, 8, 9 helyezéssel 28 pontja volt, az MTK 1, 6, 7, 10, 11. 35 pontja ellen. Itt a sorrend Grosz, Vörös, Jankay, Krausz, Bese, Karácsony, Sátor, Szalay, Kárpáti, Löbl, stb. volt.

2 km. után a helyet az MTE javára lényegesen változott. Jankay visszaesett a negyedik helyre, Sátor 6 km-nél elesett és feladta a versenyt. Kaiser felfutott a tizedik helyre, Löbl és Kárpáti helyet cseréltek. Ekkor a pontarány 26:41 volt, már az MTE javára.

8 km. után Karácsony is visszaesett, míg Kaiser 8-ik helyre futott, 10 km. után Kárpáti is kifulladva a hatodik helyről a nyolcadikra esett vissza, ellenben Szalay és Kaiser előbbre nyomultak. Innen a helyzet már többé nem változott.

Részletes eredmény:
Csapatbajnok: Munkás TE 2+3+5+6+7= 23 pont. 2 MTK 1+9+11+13+14= 48 pont.

Egyénileg: Bajnok Grosz István (MTK) 47 p. 20 mp. 2. Vörös Vince (MTE) 48 p. 11 mp. 3. Krausz Béla (MTE) 48 p. 56 mp. 4. Jankay István (MAC) 49 p. 20 mp. 5. Lévay István (MTE) 6. Szalay József (MTE) 7. Kaiser János (MTE) 8. Kárpáti Adolf (MTE) 9. Löbl József (MTK) 10. Bernáth Pál (MTE) 11. Karácsony Miklós (MTE) 12. Pareisz György (MTE) 13. Tarnódy József (MTK) 14. Nánay Árpád (MTE) 17. Nurberger Lajos (MTE) 18. Barát Jenő (MTK) 19. Fényes Márton (MTE) 20. Ponyokay Sándor (MTE)

Feladták: Hátszeghy Imre, Hennel Emil, Ausits György, Rozsnyay Kálmán (MAC) Sátor Géza, Meller Frigyes (MTK)