1928 | Augusztus

Nagy Újpesti-fölény jegyében végződött a folyambajnokság

A bajnokságot Halassy Olivér nyerte – Páhok a sziget előtt feladta a versenyt – Mindhárom csapatversenyt biztosan nyerte az UTE – Szépen szerepelt Bozsi Mihály UTE, aki a bajnokságban a második, a juniorversenyben pedig győztes lett. – Gusti Fleischer (Bécs) a női bajnok.

A folyambajnoki úszóverseny nem várt nagy tömeget gyűjtött a starthoz tegnap délután. Az úszók utolsó erőpróbájánál versenyzőink szinte teljes számban megjelentek, sajnos, azonban a váratlanul hidegre fordult időjárás s az őszi eső annyira lehűtötte a vizet, hogy a versenyzők egyharmada kénytelen volt a küzdelmet – hosszabb rövidebb táv leúszása után – feladni.

A folyambajnokság komoly favoritja – Halassy Olivér – beváltotta a hozzáfűzött reményeket, a versenyét starttól a célig vezetve fölényesen, feltartva nyerte.

Páhok csak az első pár száz méteren vette át Halassy tempóját, később azonban – mint mondta – a cirkáló vadevezősök egyikének csónakra alá került s kénytelen volt a verseny feladni. Úszás közben már előbb is többszörösen megzavarták ezek a versenyzők között evező csónakok, melyeket a rendőrmotorosok legnagyobb erőfeszítéssel sem tudtak a pályáról teljesen leszorítani.

Geőcze, aki szépen végigúszta versenyét, a Margitszigetnél vesztette el összes esélyét, amikor a sziget pesti ága felé kanyarodva, mintegy 300 métert vesztett Halassyval szemben. Malőrjét a finisben azzal tetőzte be, hogy a célnál nem a part és a hajó között, hanem a szabad Duna felőli oldalon úszott be s így a többszörös Balaton-bajnok az abszolút harmadik helyről is elesett. Geőczét diszkvalifikálták s ezzel az OTE helyesélye is megsemmisült.

A hölgyúszóbajnokságot a bécsi Danubia hölgyúszója, Gusti Fleischer óriási fölénnyel nyerte a magyar hölgyekkel szemben.

A részletes eredményeket az alábbiakban foglaljuk össze:
Magyarország 1928. évi férfi folyambajnoka:
Halassy Olivér UTE. idő: 1 óra 7 perc 24 mp.

A beérkezés további sorrendje:
2. Bozsi Mihály UTE 1:09:48, 3. Szabó István MTK 1:11:40, 4. Haraszti UTE 1:13:45, 5. Német UTE 1:13:45, 6. Krammer MTK 1:14:11, 7. Dezső OTE 1:14:12, 8. Kormuth UTE 1:14:51, 9. Feichtinger FTC 1:15:23.

Magyarország 1928. évi férfi folyambajnok csapata:
Újpest Torna Egylet 1, 2, 4, 5, 8=20 pont. 2. FTC 9, 11, 12, 16, 17=65 pont. 3. MTK 3, 6, 14, 20, 29=72 pont. 4. OTE 94 pont.

Magyarország 1928. évi hölgy folyambajnoka:
Gusti Fleischer Danubia, Bécs 1 óra 15 perc 03 mp.

A beérkezés további sorrendje: 2. Virág Éva III. ker. TVE 1:17:38. 3. Raichle Nóra MAC 1:18:38, 4. Koch Bözsi DAC Győr 1:18:44, 5. Hoffmann Manci UTE 1:19:58, 6. Makkfalvi Jolán NSC 1:21:08, 7. Gombos Magda UTE 1:21:09. 8. Schwarz Magda MUE 1:22:06, 9. Fischer Józsa II. ker. 1:22:10.

Magyarország 1928. évi hölgy folyamcsapat bajnoka:
Újpesti Torna Egyet 5, 7, 10=22 pont, 2. III. ker. TVE 2, 9, 16=27 pont, 3. MUE 3,13, 14=35 pont. 4. NSC 39 pont. 5. MAC 42 pont.

A folyambajnokság résztvevői a Dunában közvetlenül a start után A folyambajnokság női győztese (középen) a bécsi Fleischer kisasszony