Dtum
Login with Facebookk
1931 | Június

A gabonatőzsde a kiviteli szindikátus terve ellen

A kormány tudvalevőleg azzal a tervvel foglalkozik, hogy gabonakiviteli szindikátust létesit és egyidejüleg tervek merültek fel arra nézve is, hogy a tőzsdei határidőüzletet ujabb megszoritásokkal korlátozzák. Ebben az ügyben már hetek óta folynak a tárgyalások és a tőzsde vezetősége a napokban fogja előterjeszteni az ügyben szakvéleményét. Nagy Andor tőzsdetanácsos a tárgyalásokkal kapcsolatban a következőket mondotta: 

– A tárgyalások még folyamatban vannak és ezideig semmiféle döntés nem történt. Az egész gabonapiac egy forrásban levő üsthöz hasonló, a legnagyobb baj azonban az, hogy tulsok a szakács és sokan kóstolgatják az üstben készülő ételt. Különböző módok állnak rendelkezésre a helyzet megoldására és valószinü, hogy Bud kereskedelemügyi miniszterben meg is van a jóindulat, amikor a megoldás módját keresi, azonban a kiviteli szindikátus nem látszik alkalmasnak a gabonaválság megoldására.

Ezekben a tervekben megint a kötött forgalom és valami monopóliumszerü dolog nyomul előtérbe, miután ma alig néhány bank és nagyobb cég van csak, amelyik a tervek szerint megkivánt exportmennyiséget eléri. Az export ma ugyszólván csak a Futura és Hitelbank kezében van és igy az első tervek elsősorban a Futurának lennének javára.

Vagy a szabad kereskedelmet kell biztositani, vagy ha ezt nem akarják, akkor egy-két nagy cég kaparintja kezébe az egész gabonakereskedelmet. A gabonahatáridőüzlet is csak akkor áll fenn, ha biztositva van a szabadkereskedelem, mert ha a malom csak a Futura által szerezhet gabonát, akkor nincs értelme a határidőüzletnek.

Megosztás:
Szerkeszt?ő kommentár
Monopóliumok
Szabóné Fricska Anna

Monopóliumról többféle értelemben beszélhetünk.
Használjuk azokra az óriás vállalatokra, amelyek különböző együttműködési formákban a piacot uraló gazdasági helyzet megteremtésére, a piaci verseny korlátozására jönnek létre. Ebben az értelemben a piacon elérendő cél  és az – ehhez igazodó – szervezeti forma szerint négy (ismertebb) típusát különböztetjük meg.


A kartellben az együttműködés a piac felosztására, az árak közösen történő megállapítására vagy a termelés esetleges korlátozására vonatkozik; a vállalatok egyébként megőrzik teljes önállóságukat.


A szindikátus annyival jelent szorosabb együttműködést, hogy a tagok közös irányítást hoznak létre az együttműködést érintő területen, ám jogi önállóságukat megtartják. Az ideiglenes szövetség vonatkozhat a beszerzési és az eladási árak megállapítására, a termelés szabályozására.


A tröszt már a szövetkező vállalatok teljes összeolvadására épül (azaz jogi önállóságukat elveszítik). A tagok korábban a gazdasági élet azonos vagy egymással összefüggő területén működtek.


A konszern egyazon gazdasági ágazat vállalatait fogja össze; a vállalatok formálisan önállók maradnak azonos tőkés csoport irányítása alatt.

 

Ötödik típusa a konglomerátum, amely azonos tőkés csoport tulajdonában van, és az ipar különféle ágaiban termelő létesítmények összességét jelenti.


A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98