Dtum
Login with Facebookk
1939 | Szeptember

Riport Pest színházi rekordhetéről

A legviharosabb színházi konjuktura idejéből sem emlékszünk olyan tömeg-bemutatóra, mint amely az elmúlt héten zúdult Budapest színházszerető közönségére! Ok: a különböző kedvezőtlen körülmények miatt elkésett színházak, zsilip-szakadtával, egyszerre öntötték színes világuk csillogó áradatát a zsöllyékre, páholyokra, karzatokra. És örömmel kell megállapítani: mindenütt siker kezd kibontakozni!

Legjelentősebb irodalmi eseménnyel a Pesti Színház szolgált: komoly magyar drámát mutatott be. Zilahy, a gondolkodó író és a színpadi mester minden előnyét egyesíti magában. Izgalmasan érdekes darabot irt. Somló, Dayka, Sulyok-trió halad az élen, igen intelligens új színésznővel. Mágoryval és kiugró sikert aratott újonccal, Hidassyval.

Magyar szerzőt hoz a Kamara is Asztalos Miklós személyében. Alteregó című történeti vígjátéka II. József hálószobatitkairól szól, könnyed, csevegő, pletykálkodó hangon és bemutatja Mária Teréziát pongyolában. Zene nélküli operett, ügyes indulással, csökkenő irammal. Uray remek Habsburg, Vizváry, tőkés kitűnő színész.

A Nemzeti Tóth Kálmán időálló vígjátékát frissítette fel. Bátor szatíra, több mint a mai vígjátékok javarésze. Az együttes hibátlan.

A Vígszínház Coward-vigjátéka: osztrigás pezsgős vacsora, ínyencek számára. A darab szinte végig emelkedik. Azoknak való, akik szeretnek csendesen mosolyogni és örülnek finom árnyalatoknak. Fedák, a tizenkilencedik századbeli márkiné uralja a színpadot. Mint egy színes szökőkút, úgy ontja a remek színészi ötleteket (Már régen a Nemzetiben volna a helye!), a medvenehézségű s humorú Somlay kiváló partnere. Ajtay-Bárdi Vígszínházi színvonal.

A Fővárosi Operettszínház: ismét be van fűtve, ki van világítva! Két színházigazgató sokévi vidéki tapasztalatait egyesítve, mutatta be a Pusztai szerenádot. ,,Nagyoperett” külön erre a műfajra hangolt közönséget kíván s ezt a közönséget tökéletesen ki is elégíti. Honthy a primadonnaszerepet győzi hanggal és humorral, Latabár Kálmán verhetetlen komikus, Kiss Manyi ugyanaz nőben, Solthy kellemes és határozott sikere van az egyik új színésznek, Tompának.

A Royal kissé vásári külsőségek között indította útjára bohózatát, amelynek előadása jobb, mint amilyen előérzettel közeledik hozzá az ember. Első felvonása franciás vígjáték, azután németes bohózattá satnyul, de így is kibírható. Színészi esemény Rátkai öreg hordárja, színészi érdekesség Csikós művésznő pikáns szőkesége, ifj. Latabár Árpád egyéni, az egész társulat jó.

Mindeneken túl útjára indult az Opera az újonnan betanult Farsangi lakodalommal és új műsort mutatott be a Komédia.

Budapest: Béke és színházak szigete háborús Európában!

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Ifj Latabár Árpád, id. Latabár Árpád, Latabár Kálmán a Csárdás királynőben Honthy Hanna
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98