1942 | Szeptember

Régen nem látott szép sportot hozott a „Kozma Endre” emlékverseny

Az idei Balatoni Sporthét legkiemelkedőbb sporteseménye a Kisboldogasszony napján lefutott „Kozma Endre” tihanyi motorkerékpáros körverseny. A rendezést idén Dárday dr. vállalta el s látta el hibátlanul.

A „porszívók” kategóriájában a győzelmet természetesen Vágai vitte el. A győztes Pék István eredménye óvás alatt van. Kellemes meglepetést keltett a második helyen végző Hrubos Ferenc, aki új kis magyar motorjával, a BMG-vel most mutatott be a motorsport közönségének.

A negyedliteres kategóriában részben felborult a papírforma. A hallatlanul gyors kompresszoros DKW-n induló Martinecz mindössze 46 mp-cel tudta legyőzni a teljesen széria NSU-t nyargaló Dőryt, aki ismét bebizonyította, hogy megérdemelten került fel az élgárdába.

Domján szereplése külön fejezetet érdemelne. Öreg 200 Puchjával összeforrott, mint egy kentaur. Őszinte sikerük volt mindkettőjüknek. Az 50 kcm-mel kisebb motorjával elért 3-ik helye csodálatosan jó eredmény.

Nagy izgalmat ígért az egyszerre induló 350-s és 500-as osztály nagyágyúinak harca. Míg a múltban Kozma Bandi már a verseny elején az élre állt és előnyét egyre növelve, biztosan nyerte a versenyt, addig most fej-fej melletti harc alakult ki a mezőny három versenyzője, Rendek dr. (BMW 500-as), Demjén dr. (BMW 500-as) és Dőry (NSU 350) között.

A két előbbi versenyző késhegyig menő viaskodása busásan kárpótolta a távolmaradó külföldi gyári versenyzőket. Rendek dr. az utolsó kör célkanyarjában adta ki kezéből a biztosnak látszó győzelmet.

Dőry győzelmét a 350-es osztályban nem tudta senki sem veszélyeztetni. Bár Komlóssynak is azonos gyors NSU-ja volt, mégsem tudott megbirkózni Dőry tudásával és rutinjával. A harmadik helyen végző Schurmann öreg széria NSU-jával nálánál gyorsabb motort is maga mögé utasított. (Jövőre már gyári gépen szeretnők látni.)

Az oldalkocsisok vetélkedése is meglepetéssel zárult. Elmaradt a Pathó (NSU) – Dömök (BMW) párharc, mert az újra feltámadt Abl István (NSU) huszáros attakkal elfoglalta Pathó mögött a 2. helyet és azt a verseny végéig – Dömök előtt egyre növelve a távot meg is tartotta.

A verseny eredményei:
100 kcm-ig: 1. Vágai (Mátra) 125 kcm-ig: 1. Vágai (Mátra), 250 kcm-ig: 1 Martinecz (DKW), 2. Dőry (NSU) 3. Domján (Puch 200), 350 kcm-ig 1. Dőry (NSU), 2. Komlóssy (NSU), 3. Schurmann (NSU) 500 kcm-ig: 1. dr. Demjén (abszolút győztes) (BMW), 2, dr. Rendek (BMW), 3. Körmendy (BMW).

Oldalkocsisok:
1. Pathó (NSU), 2. Abt (NSU) 3. Dömök (BMW)

Leventeversenyzők 100 kcm-ig:
1. Pék (Csepel) óvás alatt. 2. Hrubos (BMG) 3. ifj. Makári (DKW) 125 kcm-ig: 1. Szabó (Ardie).

Dőry (NSU) a felső hajtűkanyarban Dr. Rendek (BMW) vezeti munkatársát a győztes dr. Demjént Az oldalkocsis kategória győztese, a Pathó-Segesdy pár