Dtum
Login with Facebookk
1944 | Február

Óriási visszaélés a Schottola –cégnél

Kávéházi uzsonnázóabrosz és női nyári kosztüm készült a katonai célokra zárolt lenvászonból.

Nemrég dr. Werner László okleveles gyógyszerész 880.000 pengőért megvásárolta a Pénzintézeti Központ érdekeltségébe tartozó. Vilmos császár – úti Schottola céget. A vételára: az uj tulajdonos részletekben fizette ki és a fizetési kötelezettségének mindig pontosan eleget is tett.

A cég az Anyaghivataltól nemrégen 26. 000 méter lenvásznat kapott, azzal, hogy abból katonai műtőlepedőket készítsen.

Az erre a célra használatos 80 cm széles lenvászon helyett 120 cm széleset adtak és dr. Werner László már az anyag átvételénél elhatározta, hogy a 40 cm szélesség különbözetet zugban fogja értékesíteni.

Werner László egész szervezetet állított fel, hogy zugban forgalomba hozhassa a zárolt lenvásznat, megbízottai nem ismerték egymást és a feketén eladott áru ellenértékét mindig önmaga vette át,
lehetőleg valamelyik pályaudvaron és a legközelebb induló vonattal vidékre utazott és ott várta meg, nem történt- e árulás, nem jutott-e a fekete üzlet a hatóságok tudomására.

Most a Közellátási Hivatal ellenőrzési főosztálya mégis lerántotta a leplet a nagyarányu üzérkedésről.

A detektívek tetten érték Richter Lajos ügynököt, amikor éppen 500 méter lepedővásznat adott el a hatósági 12 pengős ár helyett 83 pengőért és még külön 5 százalék ügynöki jutalékot is felszámított.

Ritler Lajos Szkalka Lajos és Epstein Nándor közreműködésével bonyolította le az üzletet. Az ő bukásán keresztül göngyölítették fel a zug lenvászonpiacot és megállapították, hogy a valódi rendeltetésétől elvont lenvászon forgalomba hozatalában többek között közreműködtek Solti Miklós kereskedősegéd, Epstein Lajos ügynök, Szkalka Lajos Károly ügynökségi irodai alkalmazott, Ritter Lajos, Maróti Fürst György, Kandt Béla és Deák Árpád textilkereskedők, akik a lepedővászonért 110 pengőt kértek méterenként és az árut számla nélkül, vagy hamis számlákkal hozták forgalomba, amelyet Epstein Nándor szerzett Weiszburger Ferenc és Alzó Miklós szövőüzem tulajdonosoktól, akiknek a számla összege után 3-5 százalékot fizettek.

 

Az így forgalomba hozott lepedővászonból az Unió-kávéház részére hímzett uzsonnaterítőket készítettek, de jutott előkelő belvárosi ruhaszalonoknak is belőle, ahol a vásárolt vászonból női nyári kosztümök készültek igen magas áron.

Az ügyben nyomozó detektívek 10.000 méter lenvásznat és 444.050 pengőt foglaltak le, ami a feketeüzletből származott, de megállapították azt is, hogy összesen másfélmillió pengő értékű vászon került a honvédség részére zárolt anyagból feketén forgalomba.

Az ügyben szereplők közül dr. Werner Lászlót, Epstein Nándort, Szkalka Lajost, Solti Miklóst, Ritter Lajost, Kandt Béla Józsefet, maróti Füst Györgyöt és Deák Árpádot a honvédelmi törvénybe ütköző bűntett és árdrágító visszaélés címén átadták a honvédvezérkar külön bírósága ügyészségének, Alsó Miklóst és Weisz- Lurger Ferencet pedig csalás és magánokirathamisítás miatt a budapesti főkapitányság bűnügyi osztályához kísérték át.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98