Dtum
Login with Facebookk
1908 | Szeptember

Eltünt utazó

Ázsia szivében nyoma veszett egy bátor embernek, s az egész világ egyesül e kérdésben: Hol van Hedin Szven? Mi történt a merész utazóval? Örökre elveszett-e, mint Franklin és André, vagy expedicziót kell-e nyomába küldeni, mint Livingstone Dávidnak és Emin pasának, kik hosszas eltűnés után végre mégis megkerültek?

Nyolcz hónapja már, hogy nem adott életjelt magáról, és senki nem tudja, merre jár, ha él. Utolsó levelét Gartokból, Tibet délkeleti hegyvidékéről küldötte mult év deczember 5-én, s azt irta benne, hogy nyugat felé, Kasmirba tart, onnan éjszakkeletnek Khotanba, keleti Turkesztánba indul és vagy a khinai birodalmon vagy Indián át indul hazafelé.

A szüleinek, kik Stockholm egyik külvárosában laknak, azt irta ugyanakkor táviratban, hogy négy hónap mulva részletes levelet kapnak tőle. A négy hónap elmúlt, elmúlt a kétszerese is, de Hedin Szven újabb hírt nem küldött magáról.

Eredeti tervét, hogy Khotanba megy, alig valósithatta meg, mert ha arra indul, gyakorlott utazó létére márrégóta megtette volna ezt az utat. Ennélfogva két feltevés álhat meg sorsáról. Vagy katasztrófa érte őt és karavánját, vagy nem valósithatta meg tervét, merta tibeti hatságok eltiltották utjának e tervbe vett irányától.

Hogy hallunk- még hirt a merész utazóról, hogy él-e még és tette-e újabb felfedezéseket? – Azt hittük, hallunk róla még sokat. Közvetett úton máris hallatszik, hogy éjszaknyugati irányban Ladak felé tart s talán már Kasmir földjén van.

Azok, kik ismerik bár a középázsiai s különösen a tibeti felfedező utazás veszedelmeit, de ismerik e kalandvágyó ember nagy bátorságát és páratlan helyi ismereteit is, nem kételkednek benne, hogy Hedin Szven nemsokára megkerül.

Életének tizenhat évét töltötte már Középázsia úttalan utain ez a negyvenhárom éves férfiú, ezerszer forgott abban a veszélyben, hogy áldozatáúl esik a gyilkos éghajlatnak, a szomjan halásnak, hogy elpusztul a vihar-korbácsolta tavakon és megfagy a tibeti hegyvidék harminczöt fokos hidegében.

Mindannyiszor megmenekült s újabb meg újabb bátor vállalkozásra adta fejét. Ugy látszik, sikerrel járt most is a Tibetnek éjszaknyugati vidékein, távol a czivilizácziótól, keresve azokat a tájakat, melyeket fehér folt jelez a térképen.

Megosztás:
Szerkeszt?ő kommentár
Hedin utazásáról
Kántor Judit

Nagy vállalkozás Tibet meghódítása, mert csodálatos és titokszerű akarat szabja meg útját vándorának. Mármúlt év február havában szemközt találja magát Hedin ez ismeretlen hatalommal, mely Lhaszából, Tibetnek az angolok beleegyezésével a világtól ismét elzárt fővárosából adja ki rejtelmes parancsait.

„Néhány napja titokzatos látogatóim voltak, irja Hedin 1907 február 22-ikén Sigaczeból, déli Tibetből küldött levelében. Két ember érkezett Lhaszából s azt mondották, hogy Devaseng és az Ambán küldötték utánam őket kisérettel Ugangcze-czo-ba, hogy megállitsanak és kényszeritsenek visszatérésre éjszak felé.

Elkéstek, mert márnem találtak ott. De nincs jogom itt maradni Sigaczeban sem. Vissza kell fordulnom azon az úton, a melyen jöttem.

Mintha csak a mesében olvasnám, úgy üztek és kergettek éjszakon, mint a vadat, s örökösen sarkamban voltak fegyveres nyomozóim. Mindvégig remélték, hogy utolérnek, de nem volt idejök, hogy valami más csapat segitségével körülkeritsenek és feltartóztassanak, mielőtt Sigaczeba érkeztem.

Hosszú, viszontagsággal teljes vándorlás utánkeskeny egérúton érkeztem ide, ám gész utazásomban úgy éreztem, mintha csak tétlen résztvevő volnék: egyszerü eszköz valami erős kéz hatalmában.

Nyugalommal vándorolok tovább és tovább ezernyi veszély közepette, melyekről nem hogy tudomásom nincs, de sejtelmem is alig; mintha az a láthatatlan kéz vezetne és vinne magával: Épen nem az én érdemem, hogy minden olyan simán bonyolódik.”

Mégis e viszontagsáok után érte el felfedező utjának legnagyobb sikereit, úgy látszik a tasi-lámának, Tibet e második hatalmasságának segitségével. Mert az angolokra nem számithatott. Politikai okok miatt ők őrzik a legféltékenyebben az utazóktól a lhaszai területet.

Nem engednek oda sem angol, sem svéd, sem más fölfedezőt, csak azért, hogy orosz se tehesse oda a lábát. Ázsia czivilizátorai igy görditenek akadályt a tudomány és a felvilágosodás útjába – hatalmi érdekek miatt.

Hedin Szven 1907 április havában kelt újabb felfedező útjára Sigaczeból s ez utazása a legnevezetesebb, minden eddigi fölfedezését fölülmúló eredményekkel járt.


„Ha visszatekintek az utazásomra – irja egyik kiadójához 1907 október hetedikén útnak bocsátott levelében – úgy tetszik nekem magamnak is, ki az eseményekközéppontjában álltam, mintha regés történetet és regényt éltam volna át.

Azt hiszem, Jules Verne képzelete sem találhatott volna ki ehhez foghatót. Az angolok minden képzelhető akadályt és nehézséget görditettek utamba, de azért a most lefolyt tizenöt hónap alatt mégis beutaztam Tibetnek ismeretlen tájait és több nagy korszakalkotó felfedezést tettem, mint minden eddigi utazásom közben együttvéve. De a legnagyobb és földrajzi tekintetből legfontosabb fölfedezésem oly természetű, hogy ahhoz foghatót többé nem lehet tenni a föld kerekségén.”

Ez utazásnak részletes leirását Hedin Szven már elküldötte európai és amerikai kiadóinak, s bármi sors érte vagy éri még a bátor utazót, a földrajzi tudomány nem remélt gazdagodás fűződik nevéhez. A titokzatos országnak edig teljesen ismeretlen képei tárulnak elénk Hedin Szven jelentéséből, mely most jelent meg: temérdek fölfedezés ésföldrajzi ismereteink roppantul jelentékeny kibővülése.


A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98