Dtum
Login with Facebookk
1911 | Június

Zavaros áradat


Vallási meggyőződése és fölfogása mindenkinek az ő magánügye, melybe másnak beleavatkozni nem szabad vagy legalább is nem illik.

 

Az a kor, a melynek az emberek egymást vallásukért üldözték és a maguk hitbeli meggyőződésének erőszakkal akartak híveket hódítani, a mikor egyik vallás uralmat követelt magának a másikon, már hála mindnyájunk egy Istenének, elmúlt és csak véres, szomorú tettek sajnálatos emlékét hagyta hátra intelmül arra, hogy e kor visszajövetelét senki se kívánja.

 


Az igazi vallásosság nem akadálya a liberalizmusnak és a legteljesebb felekezeti türelmességnek, sőt támasztéka és forrása. Mert ezzel is úgy vagyunk épen, mint a becsülettel. A ki értékeli és sokra tartja érdeme szerint a maga becsületét, az megbecsüli, tiszteli és oltalmazza a más becsületét is. A ki a maga hitének hűséges híve, az a hitet megbecsüli abban is, a ki nem az ő templomában imádkozik. Mert általában minden vallásnak egy erkölcs az alapja: a tiszta élet és a kölcsönös felebaráti szeretet erkölcse.

 


A felekezeti kérdések megszólalását a parlamentben csak elítélhetjük. De félni romboló hatásuktól nem nagyon félünk. Nem félünk, mert ismerjük a magyar népnek a századok folyamán számtalanszor megbizonyított józanságát, higgadtságát, nagyszerű ítélő erejét, a melyet semmiféle maszlaggal megrontani, megzavarni nem lehet. Ez a józanság, ez a bölcsesség elsőrangú dísze és büszkesége a magyar népnek és egyik nagy tényezője annak, hogy ezer esztendő vihara se tudott elsöpörni bennünket.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98