1915 | Január

Szenzációs amerikai atletikai verseny

Január elején a new-yorki Madison Squar Gardenben rendezte az Irish-American Athletic Club az idei szezón első zárt helyiségben tartott athletikai versenyét, amely eredmény és érdekesség tekintetében messze fölülmulta az előző évek hasonló sporteseményeit. Mintegy tízezer néző szorongott a helyiségben és fülsiketítő zajjal kísérte az érdekesebb versenyek izgalmas fázisait.

Három szenzációs versenyszámot jegyzünk fel, amelyek közül kettőt Kiviat R. Ábel és egyet az ismert finn futó Kolehmainen nyert meg. Az 1000 yardos versenyt 2 p. 15 2/5 mp. rekordidő alatt nyerte meg Kiviat. Ez volt egyike a legizgalmasabb versenyeknek, amelyet évek óta New-Yorkban lefutottak.

Kiviat a starttól kezdve vezetett Meredith Teddel szemben. Nem többel, mint egy lépéssel, de ezt az egy lépésnyi előnyt mindvégig megtartotta. Meredith-et sem kell felfedeznünk ujból olvasóink előtt. Ő volt a stockholmi olympiász győztese a 800 méteres távon. Kiviat ideje rekordot jelent.

Két évvel előtt ugyan a bostoni Halpin 2 p. 15 mp. alatt futotta a távot, de ezt a rekordot nem ismerték el. Alig háromnegyed órai szünet után Kiviat ujra starthoz állt és győzelemhez segítette a csapatát az egy mérföldes staféta versenyben, ellenfele ezuttal Halpin, a negyedangolos rekorder volt.

Kolehmainen a három mérföldes handicap-versenyt nyerte meg. Ebben a versenyben Amerika legjobb hosszutávfutói vettek részt, akiknek 125-130 yard előnyt adott. A versenyt mellszélességgel nyerte meg.