1903 | Május

Magyarellenes hangulat Fiuméban

„Ép 123 éve, hogy 1779 április 23-ikán Mária Terézia Magyarországhoz csatolta Fiumét. Százmilliókat költöttünk rá, de szeretetet nem tudtunk eddig tőlük nyerni. Magyarország gyöngyének mondjuk Fiumét, de ezen a gyöngyön mi egyre csak foltokat fedezünk föl. Ez a város nem foglalja el azt a helyet hazánkban, a melyet mi szeretetünkkel kijelöltünk számára. Bántalom, támadás éri ott folyton a magyart. Nőket, kis leányokat megtámadnak az utczán a fiumei tulzó olaszok e kifejezéssel: „Porko ungherese” (Disznó magyar)

A magyarok ellen közelebb történt tüntetéseknek szervezője nem volt más, mint Kuscher Nándor s e miatt a fiumei törvényszék őt el is itélte. A vádolt ujságírók hazafias kötelességet teljesítettek, mikor mindazt nyilvánosságra hozták, a miben Kuscher sértést lát. Talán nem voltak elég gyöngédek és erősebb kifejezéssel illették őt, de Magyarország jogos közérdekét védték.”