Dtum
Login with Facebookk
1905 | Július

A magyar néplélek a magyar katonadalokban

A magyar ember dalos természetét a kaszárnyák sivár levegője, a nehéz katonai gyakorlatok fáradalmai, a bajtársi élet, az otthon után való vágyakozás, a fölebbvalói szigor és a szerelem épen úgy megszólaltatják, mint a polgári élet jelenségei.

 

A katona lelkülete nótáiban tükröződik, érzelmei és indulatai, gondolatai és ötletei abban a sajátos költészetben nyilvánulnak, a melynek méltatása mindeddig hiányzik, a mely pedig úgy terem a katonalélekben, mint a termő rónaság népdal-vadvirága.


Minden ezrednek megvan a maga külön dalgyűjteménye. A nótáknak azt a változatosságát, a mely a magyar népdalköltészet jellemzi, nem találjuk meg a kaszárnyapoézisben. Ennek részben az az oka, hogy az újabb nemzedékek készen veszik át a régi nótákat és maguk nem gyarapítják a dalkincset.

 

Új melódiák sincsenek s a melyek mégis újszerűeknek látszanak, valamely vidék népénekéből származnak át. Nagyon sok nóta ismételten előfordul az ország különböző részeiben állomásozó ezredeknél.

 

Más-más nótákat énekelnek a közös bakák, a honvédgyalogosok, a közös huszárok és a honvédhuszárok, de az alaphang, olykor egész verssorok, a fordulatok meglepően hasonlatosak.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98