Dtum
Login with Facebookk
1907 | Április

Egy új magyar szőlőfaj

A szőlőtenyésztést hazánkban még csak nemrég is csupán borkészítés szempontjából üzték, mignem rájöttek, hogy a csemegeszőlő termelése is rendkivül fontos, mert a jó szőlőt nemcsak a hazai nagyobb városok fogyasztói, hanem a külföldiek is egyre fokozódó mértékben keresik és jól megfizetik.

Azelőtt a francziák, olaszok, spanyolok árasztották el terményeikkel a legnagyobb külföldi piaczokat, most azonban már hazai termelőink is sikeresen versenyeznek velük s e révén évenkint igen tekintélyes összegek áramlanak be az országba. 

Hazai termelőink azonban a csemege szőlővesszőt egyszerűen a külföldről – Francziaországból – hozatták be, azzal telepítettek, azt tenyésztették tovább; s ez a magyarázata, hogy legismertebb csemegeszőlőink nagyrészt csupa franczia nevüek ( Chasselas, Madelaine, Muskat, stb.), de az, hogy új – de a régieknél jobb – fajtákat is keresztezés és magvetés által elő, mint ezt pl. a franczák széltére gyakorolják, csak elvétve jutott egy-egy kiválóbb szőlészünknek eszébe, s így e tekintetben folyvást a külföldiek járszalagán, gyámkodása alatt maradunk. 

Ezen állapot jobbraváltoztatásának egyik uttörője lett Mathiász János, a kecskeméti Katonatelep tulajdonosa, a kinek pompás szőlői a gyümölcskiállításokon méltó feltünést keltettek úgy a nagy közönségnél, mint a szakembereknél, míg a biráló-bizottság a legnagyobb kitüntetéseket itélte neki. 

Katona-telep most a legnevezetesebbek közé tartozik nemcsak a hazában, hanem a külföldön is, nevezetesen a mi a fajtában való gazdaságot illeti.

Mert nem kevesebb, mint 1600 fajta tenyészik itt együtt s e tekintetbe aligha páratlanul nem áll világszerte. És e fajták közt számos új van, melyeket Mathiász állított elő a melyek számát még most is folyvást nagy buzgósággal szaporítja.

Az új fajoknak magyar neveket ad: Attila, Árpád, Rákóczi, Deák Ferencz, Kossuzh Lajos, Ezeréves Magyarország stb. S e valóban pompás ujdonságok vesszei világszerte mindenütt sűrűn rendelik: a mint hogy Mathiász neve és telepe is sokkal ismeretesebb a külföldiek előtt, mint itthon. Évenként 800,000  – 1.000,000 ültetni való nemes vesszőt termel és hoz forgalomba. 

Kitűnő szőlői nemcsak az itthoni, hanem valamennyi külföldi kiállításon is, a hol csak részt vett, mindig az első díjakat nyerték, többek közt sz 1897-iki hamburgi nagy nemzetközi kiállításon legyőzte a legkiválóbb, részben világhírű franczia, olasz, német, angol, amerikai, stb. kiállítókat mert neki ítélték a legelső díjat. 

Különben eléggé bizonyítja a szőlőszet terén elért sikereit Mathiásznak az is, hogy királyunknak állandó szállítója, nem különben Vilmos német császárnak s még több más fejedelmi személynek; sőt a csemegeszőlő termelés terén vezető Francziaországba is szokott szállítani. 

Legújabban egy kiváló új magyar szőlőfajtát állított elő Mathiász. Ez új fajta: a Malaga blanc keresztezése Schiradzoulival. Neve: „ Néhai Andrássy Gyula gróf külügyminiszter.” 

Tőkéje rendkívül erős és szertelen növésű.
Lombozatta kuszált állásu és világos zöld szinű. Fája vastag, hosszan ízelt, rügyei széles alapon ülő alacsony kúpok. Levelei nagyok, szélesen nyiltválluak s csaknem kerekszivalakuak, két igen mély és két igen sekély vágásu öböllel. Éleik nagy foguak, metszésük sűrű és éles. Szövetük kövér, lágy tapintatú, felszinük egyenletes. Virága tökéletes, gazdagon és gyorsan virít s kitünően termékenyül. 
Fürtje nagy vagy igen nagy, szélesen vállas, laza szerkezetű, alakja hosszú pyramis. Szára hosszú s erősen könyökös. A fürt hossza 27 – 30 cm., szélessége 18 – 19 cm. Bogyói igen nagyok, ovalisak, aranysárga szinűek, napfelöli oldalon rozsdás foltokkal. Hajuk porczos igen magas foku aromával, ízük nagyon édes s rendkívül kellemes. Száruk kissé hosszú vékony és hajlékony.

A legegészségesebb, legszebb és legértékesebb a téli eltartásra legalkalmasabb fehér csemege szőlőfajta. Igazi dísze a hazai szőlészetünknek. Szeptember második felében érik s úgy rövid mint hosszú metszés mellett egyaránt biztos sikerrel művelhető.

<<
<
1
2
3
>
>>
Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Mathiász János szőlője Katonatelepen Mathiász János Egy új magyar szőlőfaj
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98