Dtum
Login with Facebookk
1913 | Június

Ásatások a régi Babylonban

Olyan töméntelenül nagy város, mint a milyen a régi Babylon volt nem pusztulhatott el nyomtalanul, s az emberek tudták is mindig, hogy hol fekszenek a romjai. Kutattak is gyakorta ezen a helyen; a bennlakók azért, hogy olcsó építő anyagot nyerjenek, a külföldiek, nevezetesen az angolok pedig régiségeket kerestek.

 

Ujabban ugyancsak utóbbi czélból a német „Orientgesellschaft” végeztet itt rendszeres ásatásokat, melyeket a nagy tudományú dr. Koldewey Róbert vezet, s melyek már is nevezetes eredményeket mutatnak fel.


Az a Babylon, melynek romjairól van szó: aránylag uj város volt. A régi Babylont, melyet a turáni fajból származó szumirok építettek, földig rombolta Szinacterib asszyriai király (705-681 Kr. e.). Mintegy száz évre rá építtette a romokon az uj várost Nebukadnezar (a biblia Nebukadonozorja), az a hatalmas fejedelem, a ki elfoglalta Alsó-Egyiptomot s s ki bevette Jeruzsálemet, lerontotta Salamon híres templomát és Jeremiás próféta nagy örömére magával hurczolta Zedikiást, a Dávid házából származó utolsó királyt.

 

Babylon, a mint azt Nebukadnezar megépítette, talán legnagyobb volt a világ minden városai között. 26-30 kilométer hosszúra teszik a várost körülvevő falakat, a melyeken belől 3-4 emeletes házak sorakoztak, és sűrűen lakott a nép. A falak magassága Herodot szerint 355 lábnyi volt, szélessége pedig 85 láb, úgy, hogy azok teteje széles utczát képezett.

 

Berosus babyloni tudós, a ki ismerte hazája irott okmányait, s a kinek görög munkája kivonatosan ránk maradt, azt írja, hogy a híres függő-kerteket is ez az uralkodó (és nem Samira vagy Szemiramis) építtette, még pedig a felesége kedvéért halmokat és völgyeket csináltatott bennök, melyek az asszonyt hegyes hazájára emlékeztették.

 

Így írták ezt le a tyrusi történelmi könyvek is, a melyek Eusebios egyházi atya idejében még megvoltak. Nebukadnezar 250 nagy tornyot is emelt a falak mentén s száz bronzból készült kapuval látta el a várost. A német ásatások máris nagy eredményeket értek el. Kiásták az Istár kaput, és a szent utat, melyen át e kaputól a Mardak-istenség templomáig vonultak a proczessziók.

 

Az út mentén aszfaltba ágyazott téglából vannak építve a falak, a melyeket állatképek díszítenek. Ezek az állatképek agyagból vannak égetve s a mai majolikára emlékeztetnek. Színük kék, sárga és fehér. A szent út maga körülbelül negyven láb magasságban vezet a város színe fölött. Kiásták egy nagy palota romjait is, mely talán a császár háreme lehetett, mert csupa apró szobácska van benne, némelyik oly kicsi, hogy legfeljebb egy ágy férhetett el benne.


Régi ékírásos követ eddig csak keveset találtak, a mi nem is csoda, mert a város sem volt régi. Legérdekesebbek az ékírásos emlékek között az Egibi nevű zsidó bankárháznak az okmányai és szerződései. Az Egibi név a zsidó Jákobnak felel meg, s a család őse valószínűleg azokkal az izraelitákkal került Babylonba, a kiket Nabukadnezár hadvezére Nebuszaradan 588-ban Kr. e. hurczolt magával Jeruzsálemből az Eufrates partjára s a kik ott rövid idő múlva nemcsak megszoktak, de - mint Ezékiel próféta tanúsítja - jól is érezték magokat.

<<
<
1
2
>
>>
Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Az Istár istennő tiszteletére emelt diadalkapu egy részlete, melynek falán domborművű bikák vannak kifaragva Az Istár Kapu hat oszlopa, mindegyik negyven láb magas és tizenkét láb vastag
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98