Dtum
Login with Facebookk
1930 | Április

Rádióvétel alagútban

Eve a Canadian Pacific Railway egyik alagútjában érdekes kísérleteket végzett. Az alagút Montreal mellett a Mount Royalon megy át és 3 ½ mérföld hosszú. Előbbi kísérletek azt mutatták, hogy az elektromos hullámok behatolása az alagútba a hullámhossztól függ.

Ha ez 100 m-nél kisebb, akkor a hullámokat az alagút kezdetétől néhány száz lábnyira nem lehet észlelni. A későbbi megfigyelések azt mutatták, hogy az alagútba bemenő sínek, drótok, kábel a vételre nézve lényegesek. Sokkal több energia hatol az alagútba, mint előre várták.

A kábel és sínek a hosszabb hullámokat jobban vezetik, mint a rövideket. Szigetelt drót és kábelek úgy működnek, mint az antenna. Rövid hullámok sziklán vagy talajon észrevehető mértékben nem hatolnak át. További kísérleteket olyan alagútban készültek végezni, amelybe sínek és drótok nem mennek.

Ezeket a megfigyeléseket Eve, Keys és Lee a Mammoth Cave-ben (mamut-barlang), Kentucky-ban valóban el is végezték. Ez a hely nagyon megfelelőnek bizonyult, mert világító vezeték nincs benne és a telefon-vezetéket is eltávolították.

A közepes hullámhosszú broadcasting-hullámokat, melyeket Louisville, Nashville és Cincinnati állomások adtak, hatcsöves szuperheterodin-eszközzel vettek fel, keretantennával. Ezek a bejárattól 500 lábnyira eljutottak. Itt a megfigyelők fölött 150 láb vastag sziklaréteg volt. 1000 láb távolságban, ahol a fedőréteg csak 15 láb vastag, a hullámokat szintén sikerült felfogni. Felszereltek 300 láb hosszú antennát is, melyet a kerettel együtt használtak.

Így a bejárattól 1000 lábnál meszszebb ós 300 lábnyira a felszin alatt tudták éjjel a-hullámokat felfogni. Tehát jogos az a következtetés, hogy távoli állomásokat 300 láb vastag homokkő és agyagréteg alatt lehet venni.

Hosszú hullámokat, amilyeneket a rádiótelegráfiában használnak, hat állomásról tudtak felfogni. Vizsgáltak aránylag kis rezgésszámú hullámokat is. A barlang fölött 500 rezgésszámú hullámokat keltettek. Ez 600 km-es hullámhossznak felel meg. Vízszintes antennával 900 láb mélyen felfogták a hullámokat fejhallgatóval. Tehát ezek a hullámok 900 láb vastag sziklán áthatoltak.

M. J.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Rádió, elektromágneses hullám Rádió, az elektromos rezgés keletkezése
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98