Dtum
Login with Facebookk
1935 | Augusztus

Fényből elektromosság

A távolbalátó tökéletesítéséért folytatott kutatás közben egyre, nagyobb szerep jutott a fotocellának. A fotocella mint tudjuk - légüres, vagy nemes gázzal töltött búrában két elektródot hord. amelyek között elektromos áramlás indult meg, ha az elektródokat fény éri. Különböző okok miatt nemcsak fotocellákkal kísérteteztek, hanem az úgynevezett fényelemekkel is.

Felfedezték ugyanis, hogy ha két fém érintkezik, akkor az érintkezés helyét fénnyel megvilágítva, a fény behatására elektronok válnak ki az érintkező fémekből és így elektromos áramlás indulhat meg. Különösen az oxidfelületek mutattak erőteljes hatást a fényre, főként pedig a rézoxid, más néven cuprox-cella. Az ilyen egyenirányító szerkezetekben, ahol az áram csak egy irányban folyhat, áramlás indul meg, mihelyt az oxidcellát fény éri.

Az ilyen külső áramkörbe vezethető elektromosságot hasznosítani tudjuk - legalább is elméletileg. Sok praktikus szerkezet készült már ezen az elven, közöttük például a fényképészetben használt úgynevezett fotocellás megvilágításmérő, amellyel automatikusan mérhetjük le a helyes expozícióhoz szükséges megvilágítás időtartamát.

Az ilyen segédeszközök olcsó előállításán kívül azonban nagy figyelmet szenteltek egyes kutatók a rézoxid cellák említett tulajdonságának abból a szempontból is, hogy felhasználják áramfejlesztő telep létesítésére. Ezt a módszert tekintik ugyanis a jövő elektromos telepének, mert a fényből minden közbeeső praktika nélkül azonnal elektromos áramot fejleszt.

Hatalmas perspektívák nyílnak meg. Minden elektromos szükségletünket a fényből nyerhetjük, éjjelre pedig a napközben feltöltött akkumulátorok áramát használhatjuk. Az eddigi kísérletek szerint egy négyzetméteres felülete rézoxid fénytelepből annyi áramot szedtek ki, amennyi egy kis játékmotort kifogástalanul üzemben tartott.

Az egy négyzetméteres felület mindössze 1 watt energiát szolgáltatott, dehát ez is óriási, ha meggondoljuk, hogy a föld felületén hány négyzetméter áll rendelkezésünkre. Sok nehézséget kell még legyőzni, amíg használható formába öntik a fénytelepet, akkor azonban aligha lesz versenytársa.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Mini galéria
Napsugár-gyűjtő készülék A távolbalátás technikája A feltaláló a világitás-szabályozó gép előtt
Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98