Dtum
Login with Facebookk
1935 | Július

Megszólalt a mesterséges szív!

Fenyegetően emelkedik a szivbaj halálozási arányszáma az egész világon és így érthető, hogy az orvosi tudomány fokozott gonddal látott a szívműködés titkainak felderítéséhez. A régi szívhallgatóval és füllel való szívvizsgálatok helyét új, bámulatosan finom és érzékeny elektromos műszerek foglalták el.

Sőt, egészen új, nagyon is használható fegyvertársat szerzett a tudomány a filmben is. Feltűnően érdekes kísérleteket végeztek a londoni női orvosi intézel kísérleti termeiben. Winifred Cullis tanárnő olyan szerkezetet állított össze, amely tanulmányi célokra teljesen pótolja az eleven szivet, láthatóvá és hallhatóvá teszi a szív működésének minden apró mozzanatát.

Még azt is bemutatja, hogy a szív miként löveli szét az erekbe az életet jelentő vért. A vizsgálandó beteg szivére egy igen érzékeny mikrofónt helyeznek, amely az emberi fül számára még az alig, vagy egyáltalában nem hallható szívhangokat is tökéletesen felerősítve elektromos rezgéssé alakitja. Az így nyert rezgéseket azután egy futó papírlapra jegyzi egy kar.

A papírlapon furcsa, de a szakértő számára világosan olvasható cikkcakkos vonalak alakjában rögzíti a szívműködés minden rejtett hibáját. Ezt az egyszerű módszert még pontosabbá teszi a rezgések rádiólámpával történő felerősítése és forgó tükrökkel való szétbontása. A keletkező görbéket, amelyek a szív munkáját teljes egészében magukban foglalják, filmre felveszik, úgy, hogy a levetítéskor nemcsak a jellegzetes görbék, hanem a hozzájuk tartozó hangok is nagy erővel szólalnak meg.

Cullis tanárnő kísérleteit különösen azért tűntették ki a tudomány képviselői nagy érdeklődésükkel, mert a tudós nőnek sikerült ezt az egész műveletet visszájára fordítani és a papírlapra és filmre rögzítet kusza vonalakból egy mesterségesen szerkesztett szívet pontosan olyan mozgásra bírni, mint amilyen mozgást a felvételre használt beteg szíve végzett.

Cullis tanárnő kísérleti termében tehát a mesterséges szív szólalt meg. Az érdekes műszernek egyelőre csak tanulmányi szempontból van nagy jelentősége. Tévedés lenne ugyanis azt hinni, a londoni kísérletek lehetővé tették, hogy a szívet mesterséges egészséges szívvel cserélhessenek ki.

Így is igen hasznos eszközt adott a tudományos világnak és a jövő orvosainak Cullis tanárnő, akinek a kísérleteit filmre felvették. Ez lesz az első olyan film, amelynek sztárja egyedül a szív.

Megosztás:

A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98