Dtum
Login with Facebookk
1907 | Január

Egy nagynémet képviselő a Habsburgokról

Stein Ferencz osztrák képviselő, az alldeutschok egyik vezető alakja, hosszabb nyilatkozatot tett egy ujságíró előtt: A Habsburg-dinasztia népszerűtlensége a monarkia államaiban arra vezethető vissza, hogy nem törődve a németek sorsával, hatalmi házi politikát üzött évszázadok óta. Az ausztriai németek, a kik igen sokat tanulhatnak a magyaroktól, sajnos, 1867-ben nem értettek hozzá, hogyan védjék meg érdekeiket a dinasztiával szemben. Ausztriának nem volt egyetlen olyan államférfia, a ki csak megközelitőleg olyan lett volna, mint Deák Ferencz. A minthogy később is magyar ember volt Ausztriának egyetlen nagy államférfia: gróf Andrássy Gyula. Mi osztrákok bizony a legnagyobb zavarba jutnánk, ha egy államférfiunak szobrot akarnánk emelni.

 

A dinasztia uralkodó elveivel szemben áll a monarchia két vezető nemzetével, mert akadályozza azok boldogulását. Abban a pillanatban, hogy a nemzetek öntudatra ébrednek, vége a Habsburgok uralkodásának. Egy Hohenzollern a magyar trónon biztositék volna arra nézve, hogy családja tradicióinak megfelelően, igazságos és modern uralkodó lenne. Magyarország helyzete jobbra fordulna, ipara, kereskedelme és egész gazdasági helyzete egy csapásra virágzásnak indulna és nem volna senki, a ki a nemzet erejét dinasztiája érdekében kihasználná! Már a dinasztikus körökben is az a meggyőződés uralkodik, hogy a nagy válságot csak Ferencz József agg korára való tekintettel halasztják későbbre.

 

A nagy válság következtében egész Kelet-Európa térképe megváltoznék, és végre elérnők czélunkat mi, alldeutschok is, mert a dunamenti Ausztria népe a nagy birodalomhoz csatoltatnék. A protestáns Németország eddig talán maga sem akart a katolikus testvérnéppel megerősödni. De mi épen ezért hirdettük: Los von Rom! A dinasztia hatszázéves uralkodása után elmondható, hogy a mostani király az utolsó uralkodó Habsburg. Csodának kellene történnie, hogy Ferencz Ferdinánd elfoglalhassa a budai rezidencziáját. Lehet, hogy a pápa nyújt neki segédkezet ennek a csodának eléréséhez.

Megosztás:
Szerkeszt?ő kommentár
Nagynémet gondolat
Lóczy István

A 19. században a német nemzeti egység kialakulásakor számos szempont játszott szerepet. A század első felében Herder azt a nézetet fogalmazta meg, miszerint a nemzet összetartó ereje az azonos kultúra, elsősorban az azonos nyelv. Így a német nacionalizmus egyik ága arra irányult, hogy minden olyan területet bevonjon a német egységbe, ahol németül beszél a lakosság. Leegyszerűsítve ez volt a „nagynémet gondolat.
Politikai szempontból azonban nem volt ennyire egyszerű a dolog. A német államok között léteztek komoly érdekellentétek is, és nehezen volt elképzelhető, hogy a szintén német többségű Ausztria önként részese lesz egy olyan államalakulatnak, amelyet egy másik – habár német – állam irányít, például Poroszország. Így a reális politikai helyzetből adódóan megfogalmazódott egy „kisnémet” egység gondolata is, amely a megvalósítandó német államot Ausztria nélkül képzelte el.
A nagynémet törekvések azonban folyamatosan jelen voltak mind a német államban, mind Ausztriában, és még Hitler politikájának is részét alkották.


A cikkhez még nem tartozik egyetlen hozzászólás sem!
Legyen Ön az első! Hozzászólás írásához kattintson ide!


Kapcsolódó cikkek
Cikk-ajánló
Adatbázis informácikó
Feltöltöttség:
46%
Összes publikáció:
27.378
Politika:
4.183
Gazdaság:
4.597
Kultúra:
3.840
Tudomány-t.:
3.429
Sport:
4.354
Bulvár:
5.022
Kincskereső:
436
Páholy:
64
Blog:
230
Összes kép
37.374
Cikkekhez kapcsolódó képek:
37.010
Privát huszadik század képek:
364
Regisztrált felhasználók:
4.183
Fórum témák:
187
Fórum hozzászólások:
847
Cikk hozzászólások:
98