1927 | Július

A Nemzeti Sport Club úszóviadala

Tizenhárom gól, új országos rekord és egy lábtörés volt a vasárnapi úszóviadal eseménye.

Zsúfolt nézőtér előtt folyt le vasárnap délután a Nemzeti Sport Club úszóviadala a Császárfürdő remek úszóstadionjában, ahol gazdag program keretében dőlt el a második magyar-cseh válogatott vízipóló-mérkőzés.

A cseh reprezentatívekkel első ízben a párisi olimpiászon találkoztunk és akkor 7:0 volt a győzelmi arányunk, vasárnap pedig 12:1, pedig a cseh együttes nívós és szép játékot mutatott. A rendkívül érdekes és élvezetes küzdelem alatt kitört a vihar, de folyt a harc tovább.

Az NSC – MUE sorsdöntő mérkőzése azonban már nem kerülhetett sor, annál is inkább, mert ennek a küzdelemnek a bírája. Komjádi Béla a síkos talajon olyan szerencsétlenül bukott el, hogy térdkalácsát törte.

Komjádit a mentők a Zsidókórházba szállították. Az úszószámokban a legeredményesebben bajcsi Molnár Ella szerepelt, aki 200 méteren saját rikordját megjavítva, aratott szimpatikus győzelmet.

Részletes eredmények
:
I.50 méteres kezdő gyorsúszás: 1: Össztreicher György OTE 25.2 mp. 2. Zsiros UTE 27 mp. 3. Holob MUE 28.2 mp.

II. 50 méteres gyorsúszás. I. osztályú: 1. Dobos László III. ker. TVE. 30 mp. 2. Perlaky NSC 30.2 mp. 3. Bonk III. ker. TVE és Mészárovits NSC holtversenyben 30.4 mp.

III. 200 méteres mellúszás I. osztályú. 1. Hollóssy Frigyes NSC 2 p. 01.2 mp. 2. Kövesi MTK 2 p. 10.6 mp. Hat méterrel nyerve.

IV. 100 méteres ifjúsági gyorsúszás: 1. Bozsi Mihály MUE 1 p. 16.2. mp. 2. Ferenczi NSC 1 p. 18 mp. 3. Bellák NSC 1 p. 23.8 mp.

V. 100 méteres hölgy hátúszás. I. osztályú: 1. Szőke Kató MUE 1 p. 36.8 mp. 2. Vermes Magda FTC 1 p. 43.6 mp.

VI. 100 méteres hátúszás I. osztályú:
1. Bartha Károly NSC 1 p. 22.1 mp. 2. Kolozsvári MTK 1 p. 20 mp.

VII. 200 méteres hölgy mellúszás. I. osztályú:
1. Molnár Ella Baja 2 p. 26.4 mp Országos rekord! (A régi rekord: 2 p. 28.6 mp. Molnár Ella) 2. Bencze Irén MUE 2 p. 41.8 mp. 3. Vass Margit NSC 2 p. 45.4 mp.

VIII. 2x50 méteres junior hölgy vegyes staféta: 1. NSC 2 p. 38 mp. 2. NSC b) 2 p. 42 mp. 3. MUE 2 p. 45 mp.

IX. 100 méteres hölgy gyorsúszás. I. osztályú:
1. Siposs Manci NSC 1 p. 24 mp. 2. Virág Éva III. ker. TVE 1 p. 25 mp. 3. Kraszner Vilma MUE 1 p. 25.2 mp.

X. 100 méteres gyorsúszás I. osztályú:
1. Holba Tivadar III. ker. TVE 1 p. 07.2 mp. 2. Bonk III. TVE 1 p. 07.6 mp. 2. Mészáros NSC 1 p. 10 mp.

Magyarország – Csehország 12:1

Bíró: dr. Beleznay László
Magyarország csapata: Barta István – Fazekas, Homonnay II. – Keserű II. – Wenk, Vértessy, Keserű I.
Csehország csapata: Novotny – Epstein, Khontek – Seitsmann, Schmuck, Tomszek, Rohlik.

Fél percen belül a magyar kapus fog labdát, de rögtön utána Keserű II. helyezett dobása fut a célba, hogy a következő percben újra ő dobjon gólt: 2:0. Majd Homonnay II. leussza az egész mezőnyt és háromra szaporítja a magyar gólok számát. 3:0.

A negyedik gólt Vértessy vágja be: 4:0. Harminc másodperc és gyönyörű összjáték után ugyancsak Vértessy az ötödik gólt „ragasztja” a csehek hálójába: 5:0. A hatodik gólt nem is lehetett látni, olyan éles volt Wenk dobása: 6:0.

Egy percnyi kemény viaskodás után Homonnay II. a hetedik gólt védhetetlenül bevágja: 7:0. A nyolcadik gól Keserű II. érdeme: 8:0, Félidő 8:0.

A mérkőzés második felében a magyarok fölénye még kifejezettebb volt és Homonnay (2) Keserű I. és Vértessy góljaival meg a Reitmann „tiszteletgóljával” 12:1 lett a végeredmény.

Egy kis statisztika Csehszlovákia válogatott vízipóló csapata eddig 13 nemzetközi mérkőzést vívott. Gólarány:72:29 az idegenek javára.